!
Har fått hem en 27 Seafarer på gården som har stått på land i 3 år. Måste byta ut alla dynor samt textilier p.g.a mögel.
Har problem med att bestämma oss vad vi skall lägga på golvet, nålfilt eller mer vanlig matta. Tipps o ideer. Hjälp vad har ni i era båtar.
Mvh Lasse Ägare av två båtar nu.
Se till att komma över halkfria mattor...
2008-09-09 09:56
Nieminen 32OF
Hej!
Varför väljer du inte "fusknåtad" plyfa istället?
Lite snyggare!?
MVH
Per
2008-09-09 10:46
Per Lindberg
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Jag föredrar att vara utan mattor, vill inte riskera att halka. Jag har durkar i teak och koto. Ljust och snyggt, tycker jag. Dessutom är det lättstädat. Jag är kanske lite nojig, men jag gillar inte mattor i båtar. Smaken är som baken och väljer Du mattor, så håller jag med Nieminen, det måste vara halkfritt.
Hej Grabbar! Vist är det att före dra durkar i teak o liknande. Problemet för tillfället är ekonomiskt samt tiden. Har sett vakra bilder i bild arkivet på flera båtar med mattor. Har kollat med mattläggare som även kan kantsy mattorna, priset passar plånboken.
Resterande durkar i aktern är riktigt fina samt resterande trä runt om i båten är hög klassigt gjort.
Mvh Lasse Ny kär i seafarer
Hej
Jag hade en bit mörkgrå "balkongmatta" kvar och den lade jag in nere i cabinen. Sådan finns i olika färger, är ju spill- och vattentålig och inte särskilt halkig. Det blev rätt snyggt och efter en sommar så tycker jag att det funkar fint. Billigt är det också. Men uppe på akterdäck vill man ju se ett vackert träslag. Men ett blanklackat trädäck blir jäkligt halt om det är blött.
2008-09-11 10:09
Lars Lundberg
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.