!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Drevfärg med cayennpeppar

Hej
Lovade att återkomma i höst efter att jag har dragit upp med resultatet. Jag blev förvånad se ett 20tal snäckor mot att förut varit helt tjokt av dom. Samtidigt satt alger väldigt löst så det var bara att spola bort dom. Så i fortsättningen blandar jag i peppan i lackfärgen. Detta borde funkar lika bra som bottenfärg fast med en blankare yta.

2008-10-25 13:55

Jan Elgström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Jan,
vad har Du haft för blandningsförhållande? Låter ju som en bra variant på bottenfärg. Det borde väl gå att blanda peppar i vilken färg som helst, eller?

2008-10-25 14:39

Ulf Ljungquist
Medlem
26 Family

Hej Ulf
Till 1l färg använde jag en hel burk peppar. Trots att cayennpepparn är röd hade det ingen betydelse i färgnyansen på den gråa färgen

2008-10-25 17:43

Jan Elgström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej.En fråga till , Använde du volvos orginalfärg eller en klarlack.

2008-10-25 19:58

Christian Eriksson
Medlem
26 Family

Hej Christian
Jag använde International grå lagolin så färgen har nog ingen betydelse. Använder du klarlack blir nog lacken röd av färgen på pepparn. Det finns olika saker att blanda i färg med bra resultat. tex. i husfärg kan man slå i lite glykol så slipper man de fula föroreningarna som växer på husen med dagens färger eller blanda i PBC (kopparpasta) i bottenfärgen. Nu vill jag inte rekomondera något av detta med tanke på miljön som vi skall vara rädda om.

2008-10-26 10:02

Jan Elgström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies