!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Originalkök i Family 24

Hej igen

Vet ni vad det var för ett kök som satt original i F 24. Tycker mig ha sett ett vitemaljerat lite bulligt i formen ngnstans.
Vad eldades det med?

Har ngn en bild på ett ?

Hälsar Bosse E

2009-02-12 19:51

Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Det var ett spritkök. Samma typ av kök finns även för fotogen, men i Coronetarna var det sprit. Man förvärmde så att köket gick med förångad vätska vilket gjorde det mer effektivt och mindre sotande än vanliga spritkök.

2009-02-12 21:14

Björn Langbeck
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Det var ett Primuskök med tryck. Vit emalj. Jag körde mitt med enbart t-sprit men tror det skulle ha gått bra med fotogen också. Man pumpade upp tryck. Förvärmde med t-sprit i en kopp och öppnade sedan kranen. Resultatet en låga likt ett gasolkök. Mycket effektivt kök helt i klass med ett gasolkök. Skulle gärna ha ett igen funkade mycket bra. Man ser det på många av brochyrbilderna på cd-skivan.

2009-02-12 21:22

Johan Ottosson

Har ett sådant kök om någon vill köpa. Kan skicka bild nu till helgen för den som är intresserad.

2009-02-12 21:40

Tomas Jarnhede
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Vore kul med en bild hursomhelst. Om du kan lägga in en här?

Bosse E

2009-02-12 22:24

Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Har kollat in det på CD:n. Har faktiskt hittat ett gasolkök i vit emalj som kanske passar i storlek. Ska ut och mäta och se om det går in. Det är ganska likt originalet.

2009-02-14 09:53

Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej igen,

Då kommer bilden som utlovat

2009-02-14 14:32

Tomas Jarnhede
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Tackar för det.
Underbar mackapär. Satsar nog ändå på ett gasolkök. Annars hade det ju varit riktigt skönt att stoltsera med ett originalkök. Det ser verkligen tidsmässigt ut.

Bosse E

2009-02-14 17:21

Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Finns ett dylikt kök till salu på blocket se länk.

http://www.blocket.se/vi/20291690.htm?ca=15_s

2009-02-26 13:44

Johan Ottosson
Medlem
32 Oceanfarer
24 Family


Körde detta kök med suverän funktion under flera år i en 26 Family jag hade tidigare. En liten varning kan dock vara på sin plats...... Vid ett tillfälle skulle frun starta upp den förvärming som beskrivs ovan varvid hon i den dagens starka soljus inte såg att en hel del rödsprit rann över förvärmningskoppen och ner på den rostfria plåten köket stod på. Konsekvens: när tändstickan satte fyr på förvärmingskoppen tog den sprit som runnit ner i tråget eld varvid halvmeterhöga lågor slog upp och sånär satte fyr på gardinerna vid sidorutorna. Kunde slutat mycket illa förstås men gick bra denna gång. Dock fick jag slipa ner trälisten på väggen ovanför köket som tagit stryk och blivit svart av lågorna.

Viss försiktighet skadar således inte. / PR

2009-02-26 21:33

P.R

Nu är jag klar med installationen av mitt nya gasolkök.

2009-05-05 12:37

Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies