!
Jeg har forsøkt å finne original vinylbekledning til min 32 OF 1977 i lang tid. Nå har jeg funnet et firma i USA som kan levere eksakt samme som mitt originale, etterlignet vevd mønster, med skum bakside. Dette kalles "burlap pattern" og kan leveres i alle farger, tykkelser og med eller uten skum bakside.
Bakdelen er kanskje prisen, da mindre lengder kommer på USD59,- og ved større kvanta ca 40,- USD. Dette er pris pr.yard-ca 90cm og bredde på 54" eller 135cm.
Kanskje dette er noe for klubbshopen? Firmaet heter SMS Auto fabrics. hj.side: www.smsautofabrics.com
Aslak , det här har vi letat efter länge och är absolut något för klubben om det är så bra som du säger.
2009-02-18 21:38
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Bengt! Om du kontakter firmaet, kan du henvise til mitt navn, så får du eksakt samme farge og type som min vareprøve.
mvh
Aslak
Hej,
Jag är ifärd med att byta vinyl på min 27 Seafarer II. Är "Burlap Pattern" originalmönster på 27:an också? Modellår 1971. Nu har jag ett grått lite smårutigt mönster i kabinen, både tak och skrovsidor.
Hälsningar,
Thomas
2009-03-23 18:41
Thomas Ahlström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Jag skulle vilja ha ett "smakorov" på en klädsel för att kolla att det stämmer. Helst då någon bot som suttit skyddat.
Skicka provbiten till
Bengt Wåhlin Holmgatan 4
770 70 LÅNGSHYTTAN
2009-03-23 21:26
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Jag har rivit ut beklädnaden på skrovet i höstas. Den var övermålad med vitt för att dölja mögelslag. Men dolt bakom hyllorna fanns lite omålat. Jag hoppas och tror att jag har ett prov från min Weekender 1967. Den var vit med ett svagt grått mönster. Om jag inte hittar varuprov har jag en bild som går att ta upp där det syns en liten omålad bit. Mitt tak var vitt men säkert inte ursprungligt. På CD:n framgår på 24 De Luxe att tak och skrovbeklädnad är samma men upplösningen tyvärr för dålig för att se mönstret. Jag letar!
Jag har provbitar.
2009-03-24 07:43
Kåre Bremer
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Strålande. Jag återkommer i samband med Stockholmsbesök till pingst.
Hej Bengt! Ville du allmänt ha prov bitar från orginal klädsel i så fall kan du få det, eller var det bara från Thomas båt.
Har rivit ur från en Seafarer II, som var över målad men det finns mycke som är omålad.
Annars om du skall till Stockholm så kan jag möta upp vid Dragongate eller liknande efter E4.
Mvh Lasse
Kåre eller/och Lars. Skicka bara ett litet prov, utan övermålning. Det är samma tyg oavsett båt. Tackar på förhand
2009-03-24 10:57
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Är det så att den turkosblå textilen ochså finns att tillgå? I så fall varifrån?
Hej Bengt,
Jag skall klä om rufftak och skrovsidor på min 24 De Luxe från 65-67 när jag har reparerat den vattenskadade sandwichkonstruktionen. Takklädseln är troligen originalklädseln. Är det samma klädsel på denna tidiga Coronet? Eller vill du ha en provbit även från mig?
MVH
Hans
2009-03-24 18:52
Hans Eriksson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Bifogar en bild på innerbeklädningsmönstret på min 27:a från 1971. Det vit/gråa provet är från salongen, den andra ( som inte kanske kan ses så bra) är från taket i hardtoppen. Skickar dessa idag till Bengt per snigelpost.
Mvh
Thomas
2009-03-27 10:26
Thomas Ahlström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den översta klädseln på bilden från Thomas sitter på min 24 De Luxe från 1967 i rufftaket.
MVH
Hans
2009-03-27 22:36
Hans Eriksson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Har det hänt något nytt på den här tråden. Nu är det dags för mig att börja renovera salongen på vår OF 32 så jag är i behov av ca 35 m2 klädsel, så lika orginalet som möjligt.
M V H
Malte
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.