!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Tank & Skott fråg Family 24

Hej,

Jag har två frågor med anledning av pågående tankbyte.

1. Tank fr Järna Rostfria är välgjord och ligger nu på plats i båten. Men jag tänkte inte på att det var Coronet-standard och därmed hade en påfyllning på 45 mm. Sent att ändra nu, men hur har ni andra löst det. Jag hade tänkt ersätta järnröret med en enda slang men även järnröret behöver ju en bit i varje ände. Standard numera är ju 38 el 50 mm.

2. Skottet mellan tank och motor når inte helt upp till U-järnet som luckorna vilar på, det fattas 4 cm. Tidigare ägare har stoppat isolering där. Men behövs det verkligen?

Tacksam för synpunkter el tips.

Jag kan väl passa på att nämna att tanken som satt i tidigare och var 40 år verkade helt OK vad jag kunde se efteråt.

Hälsningar Kenneth

2009-10-25 15:22

Kenneth Nilsson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej Kenneth!
Tyvärr har jag inga svar på dina frågor utan ett par frågor till dig, jag skall nämligen byta tank till våren jag med.
1. Den tank du köpt, är den tillverkad efter samma mått som orginaltanken?
2. Behövde du lämna en ritning på tanken, eller visste dom på Järna Rostfria hur den skulle se ut?
3. Får man fråga vad du fick betala för en ny tank?

Hälsningar
//Christer

2009-10-26 16:44

Christer Bergman
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej,
De hade tydligen en ritning. Anslutningar satt på samma ställen. Huvudmåtten var B = 670mm, L = 1800mm, H = 250mm. (Kolla att det stämmer med din för säkerhets skull). Vikt ca 53kg. 300 l. Tanken har 4 skott invändigt. VDO-givare ingick. 1.5 mm rostfritt. Pris 7000 kr inkl moms. Fick 200 i kassarabatt när jag betalade och hämtade den.
Hälsn

2009-10-26 17:30

Kenneth Nilsson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej!

Jag har tyvärr heller ingatips men några frågor.

Har funderat över tankens status och byte eller inte. Eftersom du nämner att det inte var ngt fel på den tank du tog bort måste jag fråga varför du bytte? Bör man byta för säkerhets skull? Rekommenderas byte efter 40 år? Hur ser man om tanken är dålig?

Mvh
Kenta

2009-11-01 11:18

Kennet Blixt
Medlem
26 Family

Det er nesten umulig å sjekke hvilken stand tanken er i uten å ta den ut. Generelt vil jeg si at det er to gode grunner til å bytte:

1: 40 år gammel galvanisert tank... Kanskje du er heldig og tanken er i god stand... Oddsene tilsier imidlertid at det er på tide å bytte. Jeg ville ikke gamblet på at det sannsynligvis ikke plutselig kommer til å være 200 liter bensin som skvalper fritt rundt motoren.

2: De fleste som har byttet tank finner at det har samlet seg MYE sand og skitt i tanken etter 40 år. Nok en god grunn til å plukke ut den gamle tanken. Tar du den ut og konstaterer at den er OK, kan du i teorien sette den tilbake - men det virker ikke spesielt smart..

I konklusjon: Det anbefales sterkt å bytte tank dersom du fremdeles har original.

2009-11-01 15:50

Lars Myren
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej Kenneth

Angående din fråga om påfyllningsslangens mått. Jag jobbar med båtar och har bytt tre uppsättningar tankar till rostfritt på 24 och 26 Family alla tankarna har kommit från Järna Rostfria och har varit perfekta. I alla fallen har jag monterat nya påfyllningsslangar och dom kan du få tag i hos Kuntze & Co i Västberga. Dom är specialister på slang och har den dimensionen i lager. Sen är det så med de galvade tankarna att dom rostar i botten inifrån om det ligger kondensvatten och skit och den sista jag plockade ut så syntes inte rosten och korrosionen förrän tanken var urplockad. Jag rekommenderar starkt att man byter den gamla galvade mot rostfri redan vid 30 år tycker jag att det är dags. Kolla bilden på den torkade slangstumpen på påfyllningsdelen och rosten på tankens gavel!

Mvh Johan
26F Miamore

2009-11-03 19:47

Johan Hammarström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Tack Johan för tipset betr slangen!
Har du förslag också om skottet mellan tanken och motorn? Det skulle ju öka lufttillförseln till motorn om mellanrummet fick vara öppet (om det nu behövs mer luft?). Tanken är ju tät och större risk för brand pga bensinångor till motorrummet borde det ju inte vara. Ett ev läckage kan ju även rinna under skottet. Eller kan det finnas regler som bara säger att det skall vara tätt? Misstänker att mellanrummet var öppet från början. Hur har andra gjort?
Hälsningar Kenneth

2009-11-04 03:01

Kenneth Nilsson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies