!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

dynor till 27 seafarer

Hej, jag funderar på att byta dynor till min coronet 27 seafarer och undrar om någon har tipps på dyntillverkare? Jag undrar även om det finns några orginalmått på dynor till en 27`a att få tag på? Är det någon som har klätt om orginaldynorna och Hur blev resultatet? Jag har 9 st dynor i båten som behöver antingen kläs om eller nytillverkas och undrar om någon har ett ca pris på vad dom olika alternativen skulle kunna kosta?

2010-12-30 09:49

mikael pettersson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej, jag klädde om mina dynor för 2 år sen, på orginal skumgummit (men det går utm. att skära till lite tjockare med dom gamla som mallar )
Själv köpte jag tyget i gnarp (walmans ) för under 100 lappen / meter ,dom är grosister men med en butik för allmenheten på plats.
samma tyg fins i möbelhandel 0ch marinshandeln för över 250 / metern. mycket bra kvalite. Mörkt marinblått med lite struktur.
Jag tror att hela kalaset med tyg och dragkejor (metervara ) kostade ca 1500-1600 ungefär.
gäller alla dynor innv. och 6 lösa kuddar som är snyggt att lägga där man behöver dessa.
lycka till

2011-01-04 15:46

per åkerström

Tack för tippset.

2011-01-11 21:58

mikael pettersson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies