!
Hej!
Att det aldrig är nog med strul. Den erfarne hade vetat bättre än så men jag har sedan vi köpt båten tyckt att den var väldigt svår att hantera i långsam manövering och inte minst vid tilläggning.
Att jag liksom inte får i friläget utan måste 'gasa' och 'bromsa' mig in på plats och sedan slå av motorn för att helt få stopp. Ingen lätt sak. Inte minst med Y-bommar i kass vinkel. Först nu har vi förstått att det helt enkelt är ett tekniskt fel och inte ett justeringsfel. Kill switchen på växelplattan är inte bara kaputt utan saknas helt. Därav inget friläge. Problem 2: det finns inga reservdelar längre att köpa till vår platta utan hela plattan inkl det som också fäster på plattan (trimplan t.ex.). Men vill man verkligen byta del efter del på något som kanske inte har en livslängd ändå?
Vad göra? Vi hade tänkt ta säsongen på oss att fundera på ett komplett motorbyte m.m till vintern och köra som det är denna säsong men nu vet jag inte. Ytterligare en tappad säsong riskerar bli resultatet....
Sådana här dagar får man sig en del tankeställare och alternativet pulpetbåt känns som en bra idé. Lustigt nog så kändes det som om det är värre att köra nu med vetskapen att man har ett tekniskt fel än med misstanken att något inte stämmer. En mer erfaren förare hade förstått och inte lyssnat på alla välmenande råd om att "Mercruiser är trögt, det gäller bara att vara tydlig och trycka i (och ur) växlarna"...."Ja se inombordare/gamla reglage/gamla ditten och datten" "Justera bara XYZ".
Nu blir det en rejäl funderare.
/Anna
2011-07-06 17:20
Anna Nicklin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Sorry, förtydligande. "T.ex. Powertrim" ska det vara, inte trimplan förstås. Ibland går det för fort i svängarna....
2011-07-06 18:27
Anna Nicklin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Kan detta vara något ?
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MERCRUISER-ALPHA-1-GEN-1-2-SHIFT-INTERRUPTER-SWITCH-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3cb983f003QQitemZ260810469379QQptZBoatQ5fPartsQ5fAccessoriesQ5fGear
2011-07-06 19:34
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
eller
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Mercruiser-Shift-Interruptor-Switch-864363A1-39670A28-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem53e82fef3dQQitemZ360377741117QQptZBoatQ5fPartsQ5fAccessoriesQ5fGear
2011-07-06 19:35
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
jag sökte på mercruiser switch
www.ebay.com
Ibland vill säljarna inte sälja till europa men det finns vägar runt det hela..
2011-07-06 19:38
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Ja,jag har kollegor i Usa som gärna är mellanhand. drevet o växelplattan är dock ett "pre-Alpha" så switchen vi letar efterr alltså ännu äldre än Alpha Gen 1 och alltså ej görs mer. Vi ska kolla alternativen -begagnat? Men också nyfiken på om det finns helt andra alternativ. Min bror nämnde bl.a switchar som sitter i reglaget istället. Kanske finns ngn workaround?
Tack
Anna
2011-07-06 23:56
Anna Nicklin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Nu blir jag osäker men jag köpte ett reglage som det står mercruiser på med inbyggd switch. Det ser ut som ett morsereglage som klubben säljer.
Janne lundqvist medlem 5 som har marina i Svinninge kan ha fler. Sjö& Landservice
2011-07-07 07:48
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Tack Bengt, jag kollar. Ofta har reglage switchar som gör att man inte kan starta m växel i. Men finns det reglage med brytare som dödar gasen i friläge också vore det grymt bra! "Workaround"
/Anna
2011-07-07 08:43
Anna Nicklin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Kanske detta. http://www.sterndrives.com/shiftinteruptorswitchkits.html
Bengt (och andra), använd länk-fältet när ni bifogar länkar i bryggsnacket...
2011-07-07 22:35
Zackarias Holtelius (webm.)
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Idag ska vi testa reservdelar som kanske, kanske passar. Tack vare klubbmedlem Björn Langbeck som snällt tar med delar fr storstadens mer välsorterade marinserviceställen. Så istället för kurs i manöverkurs som alltså skjuts på framtiden (inte för långt kan man ju hoppas...det här har jag sett fram emot!) så får vi hjälp med delar. Proffsigt! Har en back up plan också - finns en reservdel på Ebay som vör passa. Kollegan i USA får isf agera postnisse. :-).
Med hopp om framtiden i båt,
Anna
2011-07-08 07:30
Anna Nicklin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Uppdatering på sidospåret "byta reglage". Har rinrunt litet och som misstänkt så har alla reglagen inbyggd switch, men som sagt endast för att undvika att motorn starttas med växel i. Tyvärr!
2011-07-08 07:33
Anna Nicklin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Förlåt en okunnig på Mercruiser, men ska det vara en elektrisk "Switch" som ser till att friläget går in, eller vad gör switchen?
På din ursprungliga beskrivning låter det som att friläget inte går in. Är växeln elektriskt styrd?
MVH, Johan
2011-07-08 08:05
Johan Arvidsson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den kortsluter tändningen en kort stund så att motorn dippar och det blir lättare att lägga den i friläge. En knepig konstruktion som vållat mycket problem.
Det borde gå att efter montera en modernare “kill Switch” till ett äldre drev...
Man måste bara ha den korta wiren till växelföraren. Och dra en kabel till tändspolens brytar sida.
För dom som undrar vad vi talar om:
Ursprunget är att dreven/kugghjulen som överför ett moment i Mercruisers drev “suger ihop” därför måste motorn momentant dödas när växeln skall läggas ur.
“Kill Switch” är egentligen bara en “våg” som känner att man drar i växel wiren och att växelwiren inte följer med, då jordar en kontakt tändningen som gör att motorn mister sitt moment och då kan växeln läggas ur och tändningen slås åter till. förhoppningsvis så går motorn fortfarande. är allt som det skall så märker man inte att motorn dödats ett kolvslag för det räcker för att kunna få ur växeln.
Lycka till!
Har själv erfarenhet av strulande “kill Switch”.
Efter att ha läst ditt ursprungliga meddelande än engång, (problem med att dagens bild, mina inloggningsuppgifter samt klubb shopen ligger över texten) så kommer ett nytt förslag från mig...
Om ni har växelplattan på motorn har ni även vågen? Saknas bara switchen? Är det fallet så kan ni nog sätt dit en standard mikrobrytare med rullhjul. Saknas kablaget så drar ni den ena kabeln från brytaren till jord/- och den andra till brytarspets sidan på tändspolen.
Ett lite mer oseriöst och grottmekar tips kan vara att ha en tryckknapp typ tutknapp eller en mikrobrytare tejpad på reglagert som kopplas mellan jord/- och G på varv räknaren... då kan du trycka in knappen mycket kortvarigt när du drar ur växeln och vara din egen kill switch. (kan kräva en del träning ;0) men borde funka tills ni bestämt hur ni vill göra, men då kan nu rädda stäven och säsongen.
Mvh Sebastian
Vi saknade bara brytaren. Vi har också funderat kring standardbrytare. Finns amerikanska exempel på detta, men det verkar vara lite meck, minst sagt. För att förorsaka så få följdfel som möjligt vore det bra att få tag på en orginalswitch, vilket vi tack vare en mycket hjälpsam själ fått. Densamme har också agerat bollplank under dagens tester. Får inte riktigt till det (kretsen bryter i nuläget oavsett läge), men hoppas på en lösning meddelst denna krets eller något annat.
2011-07-10 20:59
Anna Nicklin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.