!
har någon tips på nytillverkning / Beg. etc.
Hej Olle!
Jag har precis låtit Pondus Snickeri på Pipersgatan tillverka nya fenderlister till min 21 DC. jag skruvade loss de gamla och lämnade in dom som mall. Den svarta gummilisten, som skall sitta i ett spår längsmed mahognylisten hittar du hos Kuntze på Lindhagensgatan. Jag har inte sett slutresultatet ännu. Vad jag saknar forfarande är gummiremsan mellan listen och skrovet. På mina gamla lister såg det ut som att det var en armerad remsa med ganska "kletigt" gummi. Kanske är det någon som vet vad man skall använda, och var man får tag på det? Tacksam för tips.
Erik
2004-03-19 17:42
Erik Ljunggren
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
vad kostade listerna / st ??
2004-03-20 14:22
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej Bengt!
Har inte hämtat listerna ännu, men uppskattningsvis 2.700:- för båda.
Erik
2004-03-22 08:32
Erik Ljunggren
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den armerade remsan av kletig karaktär har jag letat efter utan resultat. Jag användeSikaflex med gott resultat efter en Owatrolbehandling enl bruksanvisning för produkten i fråga. dessvärre blev skåran för plastlisten för bred så jag använde en rostfri, polerad list som skruvades fast i trälisterna.
Jag är nöjd med resultatet......lägger in en bild i bildarkivet.
2004-03-22 09:12
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Problemet om man använder Sikaflex är att det kan vara problem att få bort listen igen utan att skada underlaget. Jag använde ett väderbeständigt gummi som jag köpte hos Kuntze. Materialet är samma som i våtdräkter. Tjockleken var ca 4mm och materialet är en aning poröst vilket gör att när man skruvar fast listen pressas gummit ihop och det blir tätt.
Få bort listen ? Inte på de närmaste 25 åren..*LER*
Men jag vet vad du talar om. Jag har själv köpt sådant material. Finns med klister på ena sidan..
2004-03-22 10:20
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Jeg har laget en ritning och beskrivelse på hur man "alternativt" fester fast sprutlisten. Den vil bli lagt inn på "slik gjorde jag"
Forøvrig tor jeg ordet "sprutlist" er fel ord på denne listen.
Slike lister ble ofte brukt på eldre plattgattere av 2 hensyn; Bedre bæring ved høy hastighet, og beskyttelse for skroget når man lå langs etter en brygge (fenderlist).
Einar
2004-03-24 09:03
Einar Kindem
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Tack för alla tips speciellt till såna som Bengt och Rolf ovan som bidrar med mycket värdefull info till såna som mig. Bengt var köpte du den rostfria listen? Det låter som ett snyggt alternativ då mina fenderlister börjar bli så pass tunna att den svarta listen från Kuntze är för bred.
Anders
2004-04-22 10:14
Anders Lindgren
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.