!
Hej alla ! Våran Oceanfarer blev stulen på land i Dingle för lite drygt 2 veckor sedan. Tjuvarna måste så klart ha haft en stor bil med kran för att få den med. Det står TARJA akter (det har dom nog maskerat på något sätt). Det fanns inget kapell på båten - kanske vill "köparen" gärna sy ett nytt.
Tacksam för tips ! Båten är som orginal - ljus grön, davitar, fanns orginalt ratt löst ombord, men satt en svart ratt på. Ankarspel akter. 2 x 175 HK VP Bensin. 2 x VP drev från 1974.
2013-06-10 11:24
Andre Solberg
Hej Andre det lär ju bli svårt att gå med i klubben med en stulen båt. Om du har registrerat skrovnummret i båtarkivet vill säga.
Annars bör du nog göra det asap så uppgifterna finns lagrat-
Det är ju knappast motorerna man varit ute efter så den lär nog dyka upp. Tillsammans är vi ju mer än 1000 medlemmar som har ögonen öppna nu.
2013-06-10 17:13
Bengt Wåhlin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Usch så trist :-( Har Du några detaljer på båten som gör det lättare att identifiera den men som är så otydliga att tjuvarna överser dom?
2013-06-10 18:23
Peter Flink
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Era stackare! Är du med i coronetklubben på Facebook? Där har vi medlemmar från mångan andra länder också så det kan vara en idé att lägga ut em bild där också.
2013-06-11 23:17
Simone Saul
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hur gick det sedan?
Billeder af båden... Så vil jeg dele dem alle de steder jeg kan
2017-01-15 08:29
Jørgen Andersen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Notera att båten stals i juni 2013.
2017-01-16 18:46
Zackarias
Medlem och ordinarie styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret
Når man ikke høre noget må man gå ud fra at båden stadigvæk er forsvundet Så derfor er det stadigvæk vigtigt at være opmærksom på båden. Det ville være godt hvis der kom en status ...
2017-01-16 20:59
Jørgen Andersen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.