!
Hej,läget som följer..avresa Österskär mot Ingmarsö, vid ankomst en sörja kring topp dvs vatten I olja som påvisas I såväl oljesticka samt lock till påfyllning. Besiktning på plats visar på vatten I cylinder vid start och utan stift. Vaxholmsbåt hem på kvällen och en anmälan om haveri till Atlantica. 1 vecka senare får jag hem båt mha Sjöassistans som vi har via Atlantica försäkring (tack för det) och dessutom en trevlig skeppare med koll på tider så jag kunde möta upp på hemmabryggan med trailer.
Vad jag vill..jo en ny B20 /115 för ett byte snabbt som attan innan sommaren tar slut samt ett stort Tack till Atlantica /Coronet clubben med bra avtal på våra förskringar.
Någon med en hyfsad B20 till salu för en hyfsad peng, pinga mig.
Trevlig fortsatt sommar../MatsL
2015-08-21 23:13
Mats Lindqvist
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Mats.. vilken otur och vilken dålig timing! Igår sålde jag 2 x AQ130 fullt fungerande till Göteborg. Dessa två stod just i Österskär...
Hoppas du hittar det du söker smidigt och snabbt ändå. Lycka till.
Wille Tersmeden
2015-08-23 09:07
Wilhelm Tersmeden
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej, konstigt eller inte men när jag var vid bryggan för att ta emot min båt som bogserades hem var det en kille som sa précis att han sett 2 x B20 I Österskär till salu, men dessa fans inte kavar när jag senare kollade..jaha måste ha varit dina då förståss. /ML
2015-08-24 11:53
Mats Lindqvist
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Jag har två st B20 i min 24 Fly som skall bytas. Dom sitter ju dock monterade fortfarande. Bägge fungerar men behöver ses över, vinterkonserverades till 2012 och har sen inte blivit använda.
Jag behöver få ur dom inför renovering och Du behöver en motor! Kanske en byteshandel här, Du skruvar ur bägge motorerna och behåller valfri som tack för jobbet? Båten finns i Norrtäljetrakten (2 mil norr) men den står på trailer och jag har både körkort och bil som kan flytta den.
Med vänlig hälsning Peter
2015-08-25 20:48
Peter Flink
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej Peter, du har mail. Hörs../ML
2015-08-26 21:54
Mats Lindqvist
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Problem kvarstår, bägge B20 testade och tyvärr ej i kondition..minst sagt.
Båda 2 behöver en renovering och om ngn ser detta så finns jag på tel 070-7939774.
2017-04-05 22:36
Mats Lindqvist
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Sendt dig en mail
2017-04-07 14:30
Helle Rasmussen
Medlem
27 Seafarer II
32 Oceanfarer
24 Family
24 Family
24 Family
31 Seafarer
Hej Helle, inget mail ..so far..
//
2017-04-07 20:25
Mats Lindqvist
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej, vad är det för fel på dom?
Bägge behöver renoveras, troligen inte bara topplock utan den som idag sitter i kastar ut olja från vevhusventilationen. Otätt kolvar/ringar , vet ej. Motor skall tas ur närmaste veckan. Dåligt komp men den går att starta.
2017-04-08 22:24
Mats Lindqvist
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Nuvarande motor som kastar ur olja från vevhusventilation, dålig komp går att starta.
2017-04-09 21:31
Mats Lindqvist
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Jag har precis hittat en utbytesmotor på blocket, hämtas i påskhelgen. Sista försöket. Spar ena motorn för reservdelar.
2017-04-10 14:10
Mats
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.