!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Mått på salongsdurken i en 31:a ?

Hej allihop som har en 31a. Är det någon av er som har lätt tillgång till sin båt eller ändå vet måtten på durken tvärs mellan pentryt och dinetten? Är det mer än 1,45 meter?

Jag var i min båt i söndags och missade totalt att mäta.



2016-02-02 21:31

Simone Saul
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej Simone,
Jag mallade faktiskt salongsdurken nu i helgen. Men jag är osäker på vilket mått du är ute efter. Specificera så mäter jag på mallen.

2016-02-02 22:00

George Pettersson
Medlem
31 Aft Cabin

Åh vilken tur jag har!
Jag ska lägga in en ny matta och har fått tag på en stuvbit men är osäker på om den räcker. Behöver måttet på själva durken från sparksockeln under pentryt (lådorna t ex) till babordsidan där soffan/dinetten/kojen börjar. Längden borde vara 2 meter som max eftersom kojen/dinetten inte är längre än så.

/Simone

2016-02-03 21:41

Simone Saul
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Ok, det måttet är 128 cm stumt. Längden från aktre delen till för är 189 cm. Jag tänker också klämma in en langetterad matta, skönt att slippa halka omkring och istället få sätta tassarna på en varm matta :)

Vi får väl jämföra resultaten vid tillfälle, jag är nybliven ägare och kommer ha båten vid Skaftöbron/Fiskebäckskil.

//George

2016-02-03 22:30

George Pettersson
Medlem
31 Aft Cabin

Hej och många tack.
Så roligt, Fiskebäck! Jag har precis börjat jobba i Uddevalla 😊

2016-02-04 19:15

Simone Saul
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies