!
Finns det någon med erfarenheter och kunskaper att dela med sig av beträffande installation av fast brandsläckare i motorrummet på en 24/26 Family? Det finns t ex CO2-system och system med vattendimma. Vilka är fördelarna och nackdelarna med dessa, och hur skiljer sig kostnaderna?
Tacksam för alla svar.
2004-06-01 16:49
Anders Zimdahl
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej jag har en 24 family med halonsystem. Satt i när jag köpte och peppar peppar så har jag aldrig behövt använda det :-) Ser amatörmessigt installerat ut men funkar sannolikt bra. Sitter 6 spridarmynstycken i motorummet och behållaren på förarplats till vänster om fötterna. Frågor?
2004-07-28 10:29
Hasse
Hej Jag har en 24 cabin med en pulverbrandsläckare med slang och munstycke draget till motorrummet. Den satt också i sen tidigare. Detta är mycket primitivt och jag borde nog göra något åt detta. Pulver i motorrum är ingen rolig sak att sanera. Har för mig att Halon numera är förbjudet.
Lika viktigt är att kolla motorumsfläkten (och att använda den).
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.