!
Tänkte att höstens/vårens projekt ska bli att installera automatiska trimplan. Är det ngn som har erfarenheter att förmedla?
Vilket fabrikat ska jag välja och kan jag behålla mina gamla trimplan?
Klarar jag av att montera dem själv?
2016-10-18 10:09
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Jag menar alltså om jag kan behålla själva trimplansplåtarna förstås.
<ÌIII><
2016-10-18 22:16
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Skriv ett svar
Hej Bo
Monterade zipwakes system på våran 32 sedan fly funkar helt kanon
nu är det slut på allt tryckande på trimplansknappar
båten har ett optimalt gångläge hela tiden och planingströskeln har försvunnit helt monteringen av dessa är busenkelt om man bara följer dom tydliga instruktionerna.Dom gamla trimplanen måste naturligt vis avlägsnas.Har kört hela sommaren med en snitt förbrukning på ca 2.2-2.4 dist med ca24 knop i marsch
Mer info finns på zipwakes hemsida
// Janne
2016-10-28 18:00
Janne Hartikainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Tack för ditt svar Janne. Jag ska kolla in deras hemsida.
Hälsar Bo.
2016-10-29 10:55
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Har tittat på Zipwake både på hemsidan och Youtube och de verkar ju helt klart intressanta.
Janne, har du upptäckt några nackdelar jmfrt med gamla trimplan? Brukar ju alltid finnas ngt som inte är bra.
Jag inbillar mig att mina gamla trimplansplåtar på ngt sätt förlänger skrovet vid planing och gång och det skulle jag ju här gå miste om. Men som sagt jag vet inte om det har ngn verklig betydelse. Min båt 24 F har ett kort skrov så det behöver ju extra stöd i rumpan för att plana upp lite snabbare. Eller är det bara det faktum att vinkeln på båten ändras som ger effekt (dvs att fören trimmas ned) iså fall gör ju Zipwake samma jobb fast bättre vad det verkar.
Men det som jag främst är ute efter är att slippa trimma hela tiden under körning för att ligga optimalt i båtens sidled.
Hälsar Bo
2016-10-30 11:06
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Är tvungen att byta ett av mina insta-trim trimplan efter ett missöde på land. Är det någon som har testat http://www.motocraft.gr/wp-content/uploads/2015/01/AC3000-instructions-final.pdf ?
Så vitt jag kan begripa så fungerar det med Coronet orginal (boat leveler insta-trim), så man man behöver inte byta ut sitt gamla system. Bara lägga till en styrbox som håller båten i trim automatiskt.
Kanske att de inte reagerar lika fort som zipwake?
Hej Bo
förstår din tanke jag hade samma tankar själv med dom stora dasslocken till trimplan i aktern men om du tittar på hemsidan så ser du hur interceptorerna lyfter båten i aktern på ett mycket effektivare sätt våran båt väger ca 6500 kg med dubbla dieslar torr sen tillkommer 700 lit bränsle gummibåt motor till den samt semesterpackning och jag kan hålla henne i plan till 12-13 knop.All känslighet för sidvind,folk som rör sig ombord under färd har försvunnit då systemet kompenserar detta utan att man märker av det.Jag har även försökt att optimera trimningen manuellt under färd men datorn är mycket snabbare och bättre att korrigera trimningen(pitch) då den hela tiden jobbar mot GPS hastighet
Kort o gott vi har inte något negativt att säga om detta system killarna som har tagit fram dessa prylar har verkligen lyckats och ska ha en stor eloge för det samt att dom har ett pris som man kan leva med
// Janne
2016-10-30 16:29
Janne Hartikainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Ja det låter fantastiskt bra.
Fortsättning följer när Zipwake är på plats.....
2016-10-31 09:00
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Humphree är bäst utan snack. Dock i den övre prisklassen.
2016-11-29 07:53
Billy Gustafsson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Vad intressant. Har du egna erfarenheter av Humphree. Var kan man hitta/köpa dem?
/Bo
2016-11-29 09:19
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Volvo Penta har köpt detta företag och några av produkterna sitter på
deras testbåtar.
2016-11-29 09:24
Magnus Rygaard
Medlem och adjungerad styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret
Vad är det som gör Humphree så överlägsna? Jmfrt med Zipwake...
Hälsar Bo
2016-11-29 16:13
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
med mente marine ACS kan du behålla dina gamla trim plan!!
https://www.youtube.com/watch?v=DNiW3CbdGwo
https://www.youtube.com/watch?v=DNiW3CbdGwo
2016-11-29 21:19
Jason Halttunen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
ACS verkar väldigt smidigt och lättmonterat !
2016-11-30 07:46
Magnus Rygaard
Medlem och adjungerad styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret
Humphreen är ungefär dubbelt så snabb och har 50mm slaglängd mot zipwakes 30mm.
Så Humphree fungera oxå som stabilisatorer.
" Med Humphree kan du glömma sjösjuka"
Dok är priset lite avskräckande på mig.
Ett startat kit som ersätter trimplan har jag för mig låg på 30.000sek och skall du har allt som du får med hos zipwake för 18.000sek så hamnar du på drygt 200.000sek för humphreen men då gör den jobbet bättre..
Frågan är om det gör det 10 gånger bättre som priset indikerar.
Jag siktar på zipwake till våren.
Ja det är klart att det borde/måste vara ngn skillnad med tanke på prisdifferensen. Jag tror nog att Zipwake gör jobbet på ett tillfredställande sätt till ett lite lägre pris som du antyder Sebastian. Jag är också på gång att installera Zipwake under våren.
2016-11-30 19:58
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej,
Om ni vill ha lite info angående Humphree kontra Zipwake så kan jag hjälpa er med det. Jag jobbar på Humphree så har ganska bra koll på alla skillnader.
Men för och främst vill jag ta kol på "myten" om att ett Humphree system med samma funktioner som Zipwake kostar 200.000sek.
Att det är dyrare är det inget snack om men när ni ser och tar på sakerna så förstår ni varför.
Priset på ett Humphree system som skulle passa 24-35 fotare ligger på Ca. 55.000sek ex. moms. Detta systemet skulle motsvara ett Zipwake helt och hållet. Sedan kan man bygga på systemet med fler automatfunktioner och till sist så har man du ett system som vi kalla Active ride control.
Detta är ett dynamiskt stabiliseringssystem, något som ingen annan på marknaden kan erbjuda.
2016-12-07 11:08
Elias Göthberg
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej!
Jag har precis köpt ett Zipwake system, som jag kommer att montera i min Deepsea under vintern.
Jag kommer dessutom att fräsa bort hooken, med hopp om att få upp fören något. Jag håller även på att plastar om akter spegeln, sedan ska två dieslar ner i motorrummet som ersätter V8:orna.
Elias
Vad är skillnaden mellan erat fabrikat och zipwake har kollat eran hemsida och frånsett att bladen går 20 mm längre villket inte har någon större inverkan samt priset på eran produkt är närmare 70 loppor konkurenten kostar 20????
Med vänlig hälsning Janne
2016-12-11 22:35
Janne Hartikainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
På Humphrees engelska hemsida anges lämpliga båtstorlekar för deras standardinterceptor till mellan 40-160 fot på ett ställe och från "omkring" 35- 180 fot på ett annat. Kanske inte aktuellt för så många Coroneter? :-)
Skillnaden förutom slaglängden kommer i kvalité, Zipwake är inte på något sett dåligt. Men vårat system är mer rubust och tåligt. Våra servomotorer sitter skyddade inuti maskinrummet istället för i vattnet. Servona har mycket snabbare respons än vad andra system har. Vi har dessutom haft 15 år på oss att förfina och uppdatera mjukvaror med säkerhetsfunktioner som inte finns i ett annat system.
Helt rätt angående storlekar. MEN våran hemsida håller på att uppdateras med mer aktuell info. Vi har tagit fram nya storlekar på interceptorer som passar båtar från 25ft upp.
Hoppas ni fick lite svar på era frågor. :)
MVH, Elias
2016-12-20 11:21
Elias Göthberg
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
I senaste numret av praktiskt båtägare testar dom
zipwake.
2016-12-23 13:13
Magnus Rygaard
Medlem och adjungerad styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret
Intressant inlägg av Billy han har med all säkerhet all kunskap vi behöver
// Janne
2016-12-24 13:00
Janne Hartikainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej låter intressant med komplettering av min powertrim med en automatik. Är det AC 3000 eller ACM som gäller för en Explorer II?? Tacksam @tt få ta del ab era erfarenheter Bjarne som önskar gott CoronetÅr 2017
Zipwake monterat.
Sjösätter i morgon.
Är rätt spänd på att testa systemet.
Jo,
Jag har en tre meters skarv kabel till zipwake om någon behöver...
Intressant Sebastian. Jag hade själv tänkt hinna med Zipwakemontage inför säsongen men tyvärr räckte inte tiden till. Får bli nästa säsong. Vore kul att höra vad du tycker när du testkört grejerna.
2017-04-28 16:33
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej Sebastian!
Jag kommer att montera mina Zipwake inom några veckor. Jag kanske behöver en extra kabel, jag vet inte riktigt vad jag fick med. Lite invecklat med två styrplatser.
Hej Sven,
Vill du ha den är den din. Har ingen användning för den.
Två kontrollenheter. Då ska du ha en kabel mellan dom. Sen vidare till distributionsenheten. Nå ja.
Hör av dig om den behövs.
Hej Bo.
Har bara provkört lite ännu.
Återkommer när jag utvärderat lite.
Hej
Jag installerade Mente Marin roll och pitch på 10 minuter. Bara att koppla bort tidigare panel och koppla in enligt schema(Instatrim). Testade i helgen och jag är supernöjd med hur den reagerar och hur bra det är.
Åker en 32 OF med enkelmontage(D6) där drivet kan kränga ner båten vid gasning. Detta har jag alltid justerat själv med blandat resultat då jag måste gasa och styra samtidigt som jag ska fippla med knapparna. Detta slipper jag nu.
Kollade också på Zipwake, men möjligheten att montera och kostnaden stoppade det beslutet.
Skulle vara högintressant att få en utvärdering av era Zipwake erfarenheter nu när det gått några veckor.
Hälsningar Bo
2017-08-21 13:57
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Efter en hel del programmerade och testande så är jag faktiskt ganska nöjd.
Den gör det den ska utan någon insats från mig utom möjligen att korrigera kursen.
Båten blir lite spsttig om man kör med största responsen men 5 av 9 funkar bra för oss.
Stor fördel att man kan glömma zipwaken helt och koncentrera sig på annat än att trimma båten. Jag är väl inte helt övertygad att den är så otroligt mycket bättre än andra billigare alternativ.
Det låter som att den gör det den ska. Som jag förstår det så är responsen blixtsnabb jmfrt med traditionella trimplan. Bra då att känsligheten går att ställa in. Vad innebär de olika värdena? Är det hastigheten eller djupet på nersticket tro?Hursomhelst tolkar jag det som att du på det hela är nöjd. Tack för svaret Sebastian.
/Bo
2017-08-28 16:44
Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Värdena jag talar om är responsen det vill säga hur snabbt den reagerar på på förändringar i trimmat.
Djupet på nedsticket är något som du får programmera, nedsticket varierar med farten.
Hej på Er,
Monterade ZipWake förra året och måste säga att dessa trimplan funkar riktigt bra....dock behöver man enligt min erfarenhet bara lägga lite tid på att justera in "systemet" främst med tanke på hur man vill ha planingströskeln.
Zipwake har ju en gyro samt gps som känner av hur båten ligger i vattnet i rep, fart och även känsligheten kan justeras efter hur snabbt man vill att trimplanen skall reagera vid lutning/krängning...
mvh// Ralph
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.