!
Hej.
Provat lite olika LED genom åren och hittat en spollampa som lyser runt om med bra styrka och varmvit färg. Kommer från Mr Led.
Enda problemet är att den är aningen för lång mellan kretskorten så man få modifiera lamphållare av nyare typ med klämmor runt polerna, gamla hållare som trycker på spetsen i änden av lampan har inga problem.
Oavsett så är styrkan, färgen och det faktum att det sitter 12 dioder runt om så pass bra att dom slår dom flesta andra märken.
Mvh Peter
2017-08-28 21:08
Peter Flink
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
En bild som visar att kretskorten är 0,5 mm för långt ut, jag har slipat ner insidan på polklämmorna lite grann med en Dremel för att öka avståndet och sen funkar det fint.
2017-08-28 21:12
Peter Flink
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.