!
Jag har köpt ett renoveringsobjekt, en 22 Explorer. Utanför toaletten finns en ca 60x60 cm utbuktning, troligtvis glasfibersläpp. När jag knackar på träet från insidan av toan är det stumt, så det har väl troligen inte ruttnat.
Jag hade tänkt skära loss utbuktningen, låta det torka ett tag och sedan lägga på ny glasfiber.
Vidare har jag noterat att gelcoaten kan pillas bort i flisor på ett ställe där den blottlagts av en tidigare ägare. Enligt mina bekanta är det bara att skrota båten. Betalade 10 000 så det är jag inte pigg på.
2004-09-03 20:20
Martin
Jag har också köpt en renoveringsobjekt Coronet Explorer 22 årsmodell 65 som var enligt andra skrot färdigt typ bort kastade pengar … men nu efteråt inser alla att det var värt varje krona som jag betalade för objektet och det jag har lagt ner på båten hittills.
Har diverse bilder på länken nedan om du/ni kikar in så ser ni hur omfattande renovering min Coronet går genom .. Har bytt överhälften av mitten stocken och en hel del av sidor stötarna mm och första skicket av plywood är dit limmat.
har använd.
Meranti/ Lauan: En typ av mahogny, används främst till konstruktioner då den kan variera mycket i kvalitet. Svarvad samt vattenfast limmad.
Länk till mina bilder underrenoveringens gång.
http://groups.msn.com/jarmo/_whatsnew.msnw
Manska ha ett bra ställe och jobba med Båten så blir det någ bra
mv. Jarmo
2004-09-19 14:24
Jarm
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.