!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Båtarnas vikt?

I modellarkivet anges olika data för olika modeller, för min Coronet 22 Explorer anges vikten 2270 kg. Jag tvivlar på att detta stämmer och undrar om det är fler som har frågor om hur mycket båten egentligen väger. Det är ju ganska avgörande för när man ska transportera båten. En enkel ekvation som jag slängt ihop ser ut så här:

torrvikten = totala ytan av båten (målade ytan + det du inte målar) * densiteten för mahogny * tjockleken på mahognyplywooden + vikten av drevet + vikten av motorn + målade ytan*densiteten för glasfiber*tjockleken för glasfiberskiktet. Om man uppskattar värdena för alla parametrar och sätter in dem ekvationen får man att

36 m2 * 600 kg/m3 * 0.015 m + 100 kg + 210 kg + 31 m2 * 2000 kg/m3 *0.005 m = 944 kg.

Om man räknar med båtens vikt i lbs istället för kg dvs 1 lbs ~ 0.48 kg hamnar båtens vikt på:
2270 * 0.48 ~ 1100 kg. De återstående ca 150 kg kan rimligen hänföras till inredning och andra faktorer. Min slutsats är att vikten i modellarkivet är angiven i lbs och inte kg. Därför borde också de flesta ägare kunna slappna av när de kör sina ekipage förbi poliskontrollerna.

MEN jag kan ha fel, så om någon faktiskt har vägt sin båt eller har en bättre viktsekvation så vore jag glad att få veta, eftersom jag då måste köpa en ny kärra.

Hoppas ni inte tycker att jag verkar Besserwissrig, ville bara kolla om det är en fråga som även andra har tänkt på. Jag använde Hempels hemsida för att räkna fram ytan på båten och Drevias för att få fram vikten på motorn, en AQ130A. Drevets vikt har jag bara uppskattat till högst 100 kg. Det väger med all säkerhet mycket mindre, eftersom man kan lyfta det ensam.

MVH

Martin Strååt, snart medlem.

2004-09-07 14:41

Martin

En sjösättning med kran är ett enkelt alternativ. Dom har nästan alltid våg.

2004-09-07 15:30

Christian Cagnard
Medlem
21 Playmate

Jag har en cabin 24, enligt uppgift från fabriken är vikten 2 ton, när jag sjösatte i våras bad jag kranföraren kontrollera vikten som då uppgick till ca 2300 kg: båten har en V8 i(i orginal en 6a) och hade ca ca 80 liter bensin i tanken. till detta fullt rustad med 3 st batterier, verktyg, 3 ankare mm.Jag tror sådeles att de viktuppgifter som anges stämmer rätt bra.
mvh
jonas

2004-09-07 15:39

Jonas Eriksson Björling
Medlem
24 De Luxe/24 Cabin

hej Martin
jeg har også en 22 explorer 1962 som jeg total istandsætter,
ny bund ,glasfiber osv
har du nogle billeder af din båd jeg er meget interesseret i at se hvordan andre ser ud
der ere jo ikke så mange tilbage
hilsen eik
woge.enevoldsen@get2net.dk

2004-09-09 21:36

eik enevoldsen

äger oxå till en Coronet Explorer 22 från 1965 som är under omfattande skrovreparasun ... det skulle vara kul om ni andra som har liknande båt lägger in bilder i bildarkivet !

mv Jarmo

2004-09-11 06:38

Jarmo Heikkinen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Vikten du angivit 2270 är Depl. (Deplacement ton) Det vill säga vikten på massan av det av ett fartyg undanträngda vattnet. Min gisning är den väger ca 1,7ton. Hittar inga sifror på det.

2014-05-12 23:41

Bruno

Fel, Bruno; Deplacement= Båtens vikt. Arkimedes princip säger att "ett föremål nedsänkt i vätska påverkas av en uppåtriktad kraft, som är lika stor som tyngden av den undanträngda vätskan". Lyftkraftens storlek F är alltså proportionell mot volymen V av den del av föremålet som är nedsänkt i vätskan genom sambandet F = ρ V g, där ρ är vätskans densitet och ρV därmed den undanträngda massan medan g är jordens tyngdacceleration.

Om föremålet har lägre densitet än vätskan, blir lyftkraften så stor att föremålet flyter. Har det större densitet än vätskan, till exempel järn i vatten, kan det fås att flyta om formen anpassas så att föremålet exempelvis förvarar luft under omgärdande vätskeyta. I detta fall blir densiteten av "föremålet" som tränger undan vätskan ett medelvärde av järnets och luftens; medeldensiteten för föremålet blir lägre än vätskans densitet.
Helt klart att viktangivelsen för 22Explorer avser Lbs och alltså motsvarar ca 1100 kg. Vilket stämmer med att jag lastar min Explorer på en kärra med enkel axel och det bär bra. Det hade det inte gjort med en båt som väger över två ton, då maxlasten för ett vanligt 185/65-14" däck är ca 750 kg....

2014-05-13 08:22

Dag Engström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej,
Min Coronet 26 Family väger 3250 kg med KAD44 290 DPE drev och full tank (300 liter). Har vägt den två gånger vid upptagning så det borde stämma ganska bra.

Mvh
Peter christiansson

2014-05-14 22:18

Peter Christiansson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies