!
Hej.
I min 21 DC har durken fått stryk under många år(31) och såg en 21a med lackad teakdurk och den var snygg.Palms Båt o bygg hade på mässan några demobitar och jag tog broschyren med mig var det finns Plywood/teak skivor.
De är rätt dyra 15mm 1220*2440 =2460.- och tänkte om ngn lagt ny durk i sin båt och kan ge tips hur tackla problemet
mvh Janne
Se under min Coronet, Corinne.
Har själv köpt denna durk. Var noga med lackning! Minsta läckage av fukt in i plywooden så blir det fula mörka fläckar. Särskilda riskställen är naturligtvis kanter och där beslag fällts in. Lacka noga och sätt Sikaflex eller liknande under beslagen.
Hej
Bytte durk på min Fjord 21 HT förra vintern. I alla fall hos oss förekommande sk lackade durk plywood:er är egentligen menade för innebruk och är väldigt ömtåliga. Jag lät skära till i vanlig plywwod(12mm) durkskivor, begandlade dom mot mögel, limmade på färdiga L teakribbor och notade med sika. Resultatet blev ett perfekt "teakdäck". Nackdelen är att durktjockleken steg till ca 20 mm.(Ljudisoleringen förbättrades istället). Priset blir klart dyrare men istället får man en nästan helt underhållsfri och väldig hållbar durk.
Maila för bilder. mvh Kalle Esbo/Finland
2004-11-27 05:31
Kalle Lindström
Hej
Jag har börjat med samma projekt. Jag har passerat alla faser med varianter på vanlig- och durkplywood. Vad jag ska prova är en bas med 3mm aluminium och fastnåtat på den 6mm mahogny eller teakribb. Jag köper allt i träväg från Malmölist som har oslagbara priser. Första provet består i att se om denna konstruktion ger tillräckligt med stadga att gå på. Återkommer med resultat.
Har man inte problem går det alltid att sig skaffa några ;-)
GMY
Bjarne Edlund
Avslutade motsvarande projekt förra våren på min 27:a, då jag först riktade/limmade och rötbehandlade den befintliga durken. Därefter "kläddes" luckorna med ribbad teak som nåtades, Ett h-s jobb. men jobbet blev lyckat! Durktjockleken blev nästan 30mm men det stör inte på något vis, ljudisoleringen blev bättre. Passade på att sänka "Coronetloggan" av mahogny som dekoration i golvet(ska senare skicka bilder på jobbet och det färdiga resultatet i mån av tid...). När jag ändå var i gång, så gjordes badbryggan i samma stil. Nu har jag funderat på att lägga teak även på skarndäck en bit från akter och framåt. F.ö kan jag rekommendera Palms trä i Tyresö. Dels är deras priser betydligt lägre på virke samt en duktig personal som kan ge tips om hur man lyckas bäst. Mvh Hannu Lohjelm
2004-12-02 09:52
Hannu Lohjelm
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.