!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

OF 32: breddning av babords koj, mm

Förre ägaren av båten rev tyvärr ut en del av inredningen i förruffen. Däribland groggbordet och ryggstöden.
Nu finns en koj på platsen (i samma stil som på styrbords sida).
Jag funderar nu på att delvis återskapa platsen med groggbordet, men hustrun väderar en bredare kojplats :-) !!!
Var det inte ursprungligen konstruerat på det sättet att bordet kunde lyftas bort och ersättas med en iläggsskiva för bredare säng?
Finns det någon som ligger och ruvar på inredning?

Satt i helgen och funderade över vad utrymmet bakom ryggstödet i salongen (mot babord) använts för. Här finns ett antal små triangellikande urfräsningar, men till vad?????

2005-07-22 01:50

Per Benno
Medlem
32 Oceanfarer

I original använder man golvet under groggbordet som iläggsskiva till u-sittgruppen. En mahognybräda och extra iläggsdyna fullbordar dubbelkojen. I vår båt brukar denna dubbelkoj vara uppbäddad nästan alltid och är en mycket bra kojplats.

2005-07-22 10:28

Johan Ottosson
Medlem
32 Oceanfarer
24 Family

Runt u-gruppen finns en kantlist som håller kvar dynorna och när man sedan lägger upp iläggsskivan så liggen denna på kantlisten. Alltså cirka 10-15 mm högre. Iläggsdynan kompenserar inte denna nivåskillnad. Skall det vara så här i original? Inte ligger man så skönt på den kanten.
Sedan är det också en extra ribba som ligger som stöd utåt för iläggsdynan (bara för info).
/nc

2005-07-23 16:12

Nils Cederberg
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies