!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Akterspejl, konvertering til én motor!

Hej.

Har en Coronet 22 Sport hvor der tidligere har været monteret to aq130 motorer. Vil gerne konvertere båden til én V8 motor og vil i den forbindelse høre om der er nogen som har erfaring med at lukke de to transum huller og lave et nyt samt at fjerne knæet i midten. Det skal helst udføres så pænt at man ikke umiddelbart kan se det. Hvis nogen har lavet eller fået lavet sådan en operation, vil jeg meget gerne høre om det.
Venlig Hilsen
Nils Bundgaard

2006-07-15 09:17

Nils Bundgaard

Hej Nils,

Jag har byggt om min 24 Midi från 2 st AQ 130 till en VP 5,7 GI med DPS i vintras. Jag kapade bara bort mittbalken . Jag tog sedan bort det mesta av träverket med ett stämjärn ända ut till laminatet men sparade ca 10 cm av akterspeglen utanför de båda sidobalkarna. Jag skar sedan ut en ny plyfaskiva i rätt tjocklek som passade in i hålet där det gamla träverket suttit . Plyfaskivan pressades fast mot laminatet med glasfiberspackel imellan. Jag fasade sedan de två gamla drevhålen och plastade igen dessa med vinylester till rätt tjocklek erhållits. Sedan spackling, slipning ett antal gånger tills akterspeglen var jämn. Därefter rollade jag på gelcoat som slipades med våtslip och sedan polerades.
I motorrummet gjorde jag formar till två nya balkar som ersättning för den borttagna mittbalken . Dessa balkar förbinder akterspegel med skottet framför motorn och är lagom höga för att passa till de främre motorfästerna.
Jag har dokumenterat arbetet med kamera men kan ju bara bifoga en bild här.
Mvh Magnus

2006-07-17 23:52

Magnus Petersson

Hallo Nils,
Jag har gjort detsamma som Magnus då jag i våras konverterat min 31SF till diesel (VPKAD42), med den skillnaden att jag tagit professionell hjälp. Efter att ha studerat diverse liknande projekt och lyssnat till olika angreppssätt drog jag slutsatsen att detta inte är något för glada amatörer. Akterspegel och motorinfästning får nog ändå betraktas som något av båtens vitalaste organ varför det är av största vikt att arbetet blir rätt utfört och passande för det motoralternativ som skall in. En avgörande faktorn inför detta vägval är nog att man granskar sin egen förmåga.
Hälsningar
Björn

2006-07-19 07:31

Björn Schaerström

Hej Magnus.

Tak for billederne af ombygningen.

Venlig Hilsen

Nils Bundgaard

2006-07-20 15:56

Kirsten Bundgaard

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies