!
Mina pollare har helt blivit utbytta och jag tänkte ev byta till klubbens. Undrar om någon vet om det ska vara mahogny eller teak.
2006-09-04 09:56
Björn Lindström
Coronetfabriken använde olika träslag vid olika tidpunkter i produktionen. Verkar som om trätillgången/priset avgjorde valet.
2006-09-04 13:47
Fredrik Steen (Klubbshopansv)
Ok. Tack för svar.
2006-09-05 15:59
Björn Lindström
Du får ursäkta Fredrik men jag tror att det var så att mahognyn ersattes av teak på senare årsmodeller enl janne Lundqvist. Vilket år...ingen aning
En tidig 24 cabin torde ha mahogny
2006-09-05 16:19
Bengt Wåhlin
Visst var det så Bengt att det uteslutande var mahogny från början, som sedan ersattes av teak. Men, sedan har mahogny dykt upp med jämna mellanrum. Kommer du inte ihåg den stora enkätundersökningen som den dåvarande sekreteraren så förtjänstfullt genomförde?
2006-09-05 19:20
Fredrik Steen (Klubbshopansv)
ASGARV !!!
2006-09-05 23:39
Bengt Wåhlin
Hans Bruun Bertelsen sa i Vaxholm att man använde afrikansk mahogny till allt. Jag uppfattar att man gjorde så i början under 1960-talet, oklart hur länge, och att teak kom in senare, kanske p g a brist på mahogny.
2006-09-06 09:14
Kåre Bremer
Mahognysorten der anvendtes var Gaboon. Der har aldrig været mangel på mahogny hos Coronet. Pullertmaterialet var som standard altid teak da mahogny svækkes med tiden af råd och fugt hvor de sidder inde i beslagene. Dog kunne det være pullertstokke af mahogny efter ønske fra nogle kunder. Visse dele kunne kunder få indflydelse på når de bestilte en båt. Dette er oplyst til mig i dag af en værkmester der har været ansat siden starten i Slagelse och ialt været 27 år hos Coronet. Han valgte at slutte efter flere konkurser i firmaet. Mvh. Finn 1786.
2006-09-07 00:23
Finn Lindblad Jensen
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.