!
Hej!
Vi har helt plötsligt fått problem när vi ska lägga i växeln, går inte i första taget, provat fram o back, ibland hoppar växeln i men spaken slirar liksom. Vi har 2 motorer varför vi har dubbla reglage. Är det någon som vet vad som är fel? När vi väl fått i växeln så fungerar det att köra. Tacksam för snabbt svar!
2006-09-27 12:30
Monica
Förmodligen vatten i drevet, kolla om oljan är som den ska i färgen. Är oljan grå eller ännu värre vit så tappa ur omedelbart och åtgärda drevet.
MVH
BLj
2006-09-27 13:21
Björn Ljungdahl
Om du har två motorer så vore det maximal otur med vatten i bägge dreven. Jag har liknande problem dock lite beroende av drevens riktning. Mitt fel verkar bero på att reglagewiren inte vill löpa som den ska i vissa lägen. Jag har kollad mina drev och dom är täta. Kontrollera reglagewiren om du inte redan gjort det.
/Alvar
2006-09-27 13:27
Alvar Möller
Hade likande problem med ett av mina drev förra året, vid upptagningen märkte jag att jag hade vatten i ett av dreven men just det drevet hade fungerat klockrent hela säsongen (tur), lämnade in det drevet på ompackning.Samtidigt som jag hängde på detta drev så bytte jag reglagewiren på bägge dreven och efter det har det fungerat SUPER + att hela reglaget blev lättare att hantera.Drev och bälgar bör man ju kolla varje säsong hur som haver men trotts detta kan ju oturen vara framme.
H/Ted
2006-09-27 15:29
Heléne Vaakanainen
I sommras efter en båttur gick inte backen i på ena motorn när vi skulle lägga till. samtidigt fann jag 2 st skruvar på durken, det visade sig komma från det ena reglaget vilket resulterade i att vajerhöljet inte satt fast. Detta hände även på andra motorn senare på säsongen. Så kolla i reglaget att allt är ok
2006-09-27 18:06
Anders Stenborg
Hej Monica. Glem det med vatten om felen er kommet samtidig på 2 motorer, man får inte vatten i 2 drev på samme tid. Du har sikkert problemet i din reglage. Dog kan mycket slitne wirer ochså give sådan et problem. Åben først dækslet på reglagen och titta så hvad som sker når du forsøker at lægge i gear. Kolla at spaken inte er løs på akslen. Kolla at funktionen at give gas med spaken uten at vare i gear er ok. Kolla ochså at spaken kobler gearskiftesystemet i reglagen rigtigt ind når dette ønskes. Mekanismen i reglagen kan vare defekt elle sliten. Dom utvendiga kabler skal sitte urørlige i reglagerammen når man lægger i gear. Der kan vare fel på reglagerammen. Dom utvendiga wirerne kan også være hoppet ut av sporet i låsplatten på forkanten af drevet , så sker præcis det samme. Men 2 på samme tid - ?. Er alt dette OK ligger felen i slitna gearkabler och de skal byttes ut. Mvh. Finn 1786.
2006-09-27 18:10
Finn Lindblad Jensen
STORT TACK för era svar !!
Ska kolla det där med wiren, vi packade nämligen om dreven förra året så dessa ska vara okej. Samtidigt glömde jag säga att när man ska gitra mot styrbord så "knastrar" det i wiren.
Känns som om den är för spänd eller eventuellt har lagt sig snett. Tungstyrt med andra ord.
Hälsningar !
Monica
2006-09-27 21:52
Monica
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.