!
Det är säkert fler än jag som upptäckt fördelen med att koppla en laptop-dator till en enkel GPS för att få en väl fungerande plotter.
MEN hur får man datorn att stå kvar när man kör i hög sjö och det hoppar och skumpar lite?
Är det nån som kommit på nån fiffig lösning?
2003-03-05 18:52
Claes Elfsberg
Hejsan! Det finns nu fästbyglar att köpa för pc
tror jag såg det på sea sea (byggplast) dvs
div armdelar som är inställbara osv. mvh Tony...
2003-03-05 21:33
Tony Johansson
Jag har en DC21 och är rädd för att en vanlig pc hoppar runt för mycket och kan dessutom bli blöt av regn, stänk mm. Har därför gått över till Pocket PC (Ipaq) där jag matat in Fugawi plus sjökort. Fungerar alldels utmärkt. Blir det regn går allt ned i platspåse el dyl.
mvh
Clas B
2003-03-05 23:00
Clas Barkman
Jag har (precis som Clas Barkman) kopplat ihop min Garmin eTrex (GPS) med min iPAQ. Kabeln köpte jag på www.clover.se och där har de även kablar till andra GPS:er.
På iPAQ:en har jag installerat Fugawi 3.0 (kostar ca 1500:-). Kombinationen fungerar utmärkt och tillräckligt mycket av omgivningen visas för att hinna med att upptäcka hinder, även i farter upp mot 40 knop. Man kan välja att centrera positionen på skärmen så att sjökortet "scrollar" med automatiskt när man kör. Man kan även zooma in och ut för att kika på detaljer.
Nackdelen är väl att det inte finns så mycket minne i iPAQ:en så man får i princip bara plats med ett eller kanske två sjökort, men man kan ju alltid önska sig mer minne av tomten i julklapp. :-)
Strömförsörjningen består av två st 12V adaptrar som kopplas in i cig-uttaget.
http://www.coronet.nu/graphics/div/garmin-ipaq.jpg
2003-06-25 17:14
Zackarias
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Zackarias!
Kan jag köra Fugawis PC version på min iPAc eller är det 2 olika utgåvor/versioner??
2003-06-26 12:21
Henrik Hammarvid
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Fugawi version 3.04 eller senare innehåller stöd för Pocket PC (t ex i iPAQ) och Palm OS (Fugawi version 3.03).
Man laddar ned programvaran och sjökorten till sin handdator från sin vanliga dator.
http://www.fugawi.com/docs/navframe.html
2003-06-26 12:42
Zackarias
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Tar upp en gammal diskussion. Handdatorer har kommit ner i pris så pass att
det skulle kunna bli en ny leksak ombord. Har sedan länge Fugawi så sjökort
och program är inget problem. Men skall man välja en PocketPc t.ex Ipaq 1915 eller en
Palm t.ex Tungsten E. Bägge har ett attraktivt pris.
Ett stort frågetecken för anslutningen till GPS:en ? Bägge ovanstående maskinerna har USB som anslutning. Till laptop finns ju adapter för omvandling USB/Serieport men denna funkar väl knappast på handdatorerna (brukar följa med programsnutt som skall installeras men detta funkar väl knappast på handdatorernas operativ?)
Man kanske är hänvisad till äldre/dyrare handdatormodell med serieport? Vill helst använda min gamla GPS.
Någon som vet?
Hej !
Jag har själv gjort ett navigationsprogram för pocket PC (T.ex. IPAQ) där jag använder scannade sjökort.Jag har tagit GPS-position från en Garmin hand-GPS. De displayer jag använt på CASIO E115 och IPAQ 3760 är på 320 x 240 vilket med scannade kort är alldeles för litet för att fungera bra utan andra hjälpmedel, men är en kul leksak.
Har även senate året använt IPAQen tillsammans med en Raytheon-plotter(med positionsdata från denna) , med IPAQen inzoomad för detaljer och Raytheon-plottern utzoomad för överblick. Inte så tokig kombination faktiskt.
Jag har även kopplat in den elektroniska kompassen + logg/vattentemp + ekolodet till IPAQen som alltså kan fungera som display för även dessa instrument.
IPAQen synkar mot PC via USB men det finns serieport i samma kontakt och speciell kabel att köpa för detta, så kolla upp detta för den (ev. modernare) modell du tittar på.
USB till serieomvandlare tror jag inte fungerar dels p.g.a. programvaran som du säger , dels tror jag att handdatorer i allmänhet har en "slav-variant" av USB medan PC:ar kör "master-varianten". (Lite ute på tunn is här).
Dessutom är det viktigt att kolla displayen i solljus innan du bestämmer modell. CASIOn var värdelös, medan IPAQen fungerar hyfsat.
Funderar själv f.n. på att använda PC-baserat system med gammal risig laptop (som monteras undanskymt) + separat platt skärm 15''/ 1024x768 i upplösning.
Som pekdon finns både lösa "touchpads", typ laptop och "styrkulor" i olika varianter att köpa.
I just denna skärmstorlek (15'') finns i dag de billigaste skärmarna och en del med hyfsad ljusstyrka/kontrast. Jag har provat ett par skärmar i direkt solljus och det fungerar hjälpligt, om än inte som på de bästa plottrarna (t.ex GArmin 2006C). Upplösningen gör också att man får både överblick och detaljer utan för mycket in/utzoomningar. Bör fungera åtminstone inomhus och vid fint väder även utomhus.(Platta tryckkänsliga skärmar som tål regn finns, men kostar för mycket i mina ögon) .
/Christer
Som du kan läsa i ett av mina inlägg ovan så kopplar jag ihop min IPAQ och Garmin eTrex med en kabel från Clover AB (se länk). De verkar ha kablar till de flesta kombinationer.
http://www.clover.se
2004-01-04 08:23
Zackarias
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Tack Christer för värdefull info. Satsar nog på på en 15" TFT skärm till min gamla LapTop istället. Har nog större nytta av det. Finns det någon parameter i databladen på skärmar som visar ljusstyrka ? Kanske har du/någon annan något förslag på fabrikat med bra ljusstyrka och bra pris ?
Man brukar skriva "ljusstyrka" (cd/m2 eller NITS). Vissa anser att gränsen för "solljusanvändning" går vid ca 1000 NITS , riktigt bra skärmar har ca 1700, men är då rätt dyra.Det finns 800 NITS skärmar i USA för 650 USD (Solarism).
Vanliga PC-skärmar i rimliga prisklasser( 3-4000) sek ligger på 250 - 450 NITS.
Kolla på t.ex www.dustin.com för skärmar.
Prova skärmar med olika ljusstyrka i solljus så att du är säker på att du inte blir besviken.
/Christer
Oftast vill man ju ha navigationsinformation just då när vädret är usselt, ju fler kablar och olika kopplingar, dess större chans att något inte funkar. I mitt tycke är en plotter gjord för båtbruk absolut att föredra. En garmin 182 med inbyggd antenn funkar utmärkt på en 21dc, inget fummel med datorer och omöjliga menyer som styrs med musen. Om man har en större båt, med täckt styrplats är det möjligare med pc. Men som sagts i denna diskussion är solljuset ett problem, tom ljusa kläder reflekteras i skärmen så att man inte ser något, för att inte tala om direkt solljus. I en segelbåt där farterna är lägre, har man mera tid att mixtra med en dator, men i motorbåtsfarter i 20 knop är det nog svårt. Även de minsta båtrörelserna gör det svårt att få kursorn dit man vill. Detta som en åsikt till diskussionen, med erfarhenhet av både plottrar och datorer både på segel o. motorbåtar
2004-01-05 15:20
Petteri Behm
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej,
På vår 24 Family har vi både kartplotter, Silva Nexus Multicenter (svart vit), men även en laptop PC (14" skärm). Nedan försöker jag sammanfatta mina erfarenheter.
Jag tycker personligen inte att det räcker med enbart kartplotter då det är svårt att få överblick på den relativt lilla skärmen (idag finns det riktigt stora kartplottrar, men de kostar omotiverat mycket) . Monterade därför även in en dator, parallell kopplad med kartplottern. Datorn blev ett stort lyft, mycket bättre än kartplotter.
Eftersom jag redan har kartplottern, så kör jag plottern kraftigt inzoomad och datorn zoomad så att jag både får detaljer och överblick. Liknande princip som Christer beskriver ovan. På datorn får jag en bra överblick och egentligen skulle den räcka.
På datorn har jag både program med scannade sjökort (SeaClear - gratis) samt med vectorbaserade sjökort (Tsunamis 99 - Offshore). Använder mestadels Tsunamis eftersom jag kan plocka bort onödig info samt kan zooma (in/ut) utan att tappa skärpa i konturerna som scannade gör.
Datorn har jag på en specialgjort "bord" som sitter fäst på en skena vid dinetten samt ovan instrumentbrädan och lutar mot instrumentbrädan. Bordet kan enkelt skjutas undan då det ej används (hänger då vid dinettens skott), på länken nedan så syns "datorbordet". Jag har aldrig haft problem med solljuset trots att det ibland lyser direkt på skärmen.
För alla som ej redan skaffat dator i båten kan jag rekommendera en PC. Ett bra och billigt alternativ. GPS-antenn kan köpas på Claes Olsson för 995 kr och kopplas till datorn. Om du ej har en laptop, så kan en begagnat köpas billigt, ca 2000 kr (så hög prestanda behövs ej). Navigationsprogram finns gratis, tex SeaClear fungerar bra, och kort kan skannas själv eller köpas.
Lycka till
mvh
Johan
http://www.coronet.nu/photoalbum/uploaded/118_1825_(Large).JPG
2004-01-05 21:15
Johan Frisk
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej kollegor.
Jag har kört hela sommaren med en liten laptop och är supernöjd.
Båtåkandet har blivigt super enkelt, jag har Fugawis program med scannade bsb-kort.
Jag har en Family 26 så det finns ingen plats att ställa datorn på.
Jag har allt upphängt på R-A-M delar, dessa är anpassade för datorer alla "ledkulor"
är klädda med gummi så att de kan gunga med i sjögången.
Jag har bilder på hur det ser ut, lämna din mail-adress så skickar jag bilden.
2004-01-13 22:04
Johan Sjöholm
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej Johan
Verkar intressant det där med leder till datorn kan du skicka över en bild
gelis@telia.com
mvh
Sven-Åke
Hej Johan. Va bussig & bifoga en länk. Själv står min Lap på salongsbordet, som komplement till navigering. (Höga farter bakom färjorna får datorn att stänga avsig.) MVH. 24 F.
Kolla in ram-grejorna på www.r-a-m.nu
Mycket bra saker...
2004-01-16 19:02
Johan Sjöholm
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Här kommer länken...
http://www.r-a-m.nu
2004-01-16 19:04
Johan Sjöholm
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej Jag har en 31 AC med bra plats under taket där datorn står stadigt och fritt från stänk. GPS signalen kommer från en gammal Garmin från 95 med extern anten på targan. Perfekt mottagning. Har även provat att ha PC (Fujitsu Siemens Lifebook S6010) uppe på flybridgen i direckt soljus och det fungerar bra. Har funderingar på att koppla in en extern 7-8 tums 12 monitor från Elfa och en blåtandsmus så blir flexibiliteten optimal. Fugawi har jag använt nu i 2 år och det fungerar bra. Innan dess hade jag SeaMax sedan 96. Ska prova dom nya sjökorten över yttre skärgårdarna i skala 10.000 till sommaren.
2004-01-19 21:29
Olle Magnusson
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.