!
Hej,
Lyfter upp ett ämne som tagits upp tidigare och som kommit upp igen i samband med vattentank diskussioner.
Det verkar vanligt att 24 Fam och även 26 Fam lutar åt babord. Detta sker både stilla liggande och nästan mer i fart. Detta innebär att jag får ligga med en trimplanet något nerfält för att ligga plant. Detta resulterar i att anfallsvinkeln vid planing försämras. Är det öök, förarplats och toa som tynger så mycket?
Vilka erfarenheter finns och vad kan göras åt detta? Finns det 24/26 Fam som ej lutar? Hoppas på många inlägg.
mvh
Johan, medl 1353
2003-03-10 16:07
Johan Frisk
Jag har en 24 Fam som inte lutar vad jag har märkt. (som dessutom är till salu) Jag har nu köpt en 26 Fam. Har inte kört den än själv, men den ska inte luta enl. säljaren.. :-)
2003-03-10 19:35
Jean-Paul Wall
Jeg har en 24 Family Fly med 2 stk AQ 130, som ikke lutar, spesielt ikke under kjøring. har du enkel motor instalasjon? Det er flere Coronet`er med 24 fots skrog i min Havn, husker ikke at de luter. håper du finner årsaken. Hilsen fra Norge
2003-03-10 21:59
Per
Hej,
Jag har dubbla VP130 i min 24 Family. Allt standard inkl bensin och vattentank.
mvh
Johan
2003-03-10 22:12
Johan Frisk
Jeg har en 24 Midi som lutar, men til styrbord!
1xAQ200, sentrert vanntank, brennstofftank og toa.
Mvh,
John
2003-03-11 12:37
John Aspholm
Hej, Johan Frisk, Ulf Ljungqvist mfl.
Trevligt att se att man inte är ensam om problemet med en lutande
Coronet.
Min 24:a fam. ligger nästan... rakt med fylld färskvatten tank.Dvs 75kg
last på sb-sidan. Jag har som du Johan, varit inne på att problemet ligger
i placeringen på pentry, förarplats och wc. Men den teorin verkar ju falla
nu när man läser andra inlägg. Så tillsvida vi inte har extremt tunga kastruller ombord.
Jag har 2xaq 175, orginal tank och fyra batterier, två på vardera sida.
Hälsningar Patrik
2003-03-11 19:29
Patrik Törnqvist medl.1496
Hej,
Jag vet inte om jag är helt ute och cyklar, men jag har för mig att skroven tillverkades för hand, dvs att man sprutade på en glasfiber- och plastblandning med en högtrycksspruta in i formen. Det innebär ju att det ibland kanske blev lite skev fördelning. Det kanske hände att det blev 60-70 kg mer plast på ena sidan än den andra.
Å andra sidan är det ju märkligt att det alltid blev på babordsidan.
Det kanske var Preben som gjorde styrbordsidan och Niels som gjorde babord, och Niels var lite generösare med plasten... :)
2003-03-11 20:16
Zackarias
Japp så var det!
Preben fick hösten-76 sparken från fabriken och emigrerade till Norge för att där söka anställning hos Fjord!
Hälsningar Patrik
2003-03-11 22:32
Patrik Törnqvist medl.1496
Ett litet inlägg från en tidigare Coronet-tok numera"landkrabba".
Så vitt jag vet har aldrig någon Coronet sprutats (det gjorde man i Polen, Jugoslavien och Småland), dom rollades för hand med olika former av glasfibermattor, dessutom var kvaliteten på arbetet bland det bästa som fanns för seriebyggda båtar. Så att en båt lutar stillaliggande beror definitivt inte på osymmetri i skrovet.
Stillaliggande lutning eller tendens att vara mer "vek" åt ena eller andra hållet kan förekomma, troligast pga. last men kan i vissa fall vara så konstruerat för att motverka de vridande krafter som uppkommer från propellern vid singelmontage (duoprop fanns inte då). Eller att den önskade inredningen inte vart helt symmetrisk, bara "tillräckligt" bra.
Lutning under färd förekommer på alla planande båtar speciellt med djupt V. Dels pga. vridmoment från propellern men framförallt på grund av att "rorsman" korrigerar för något typ sidvind, ojämn last, olika ställda trimplan eller olika effekt vid dubbelmontage. Båten beter sig alltså som den gör vid en gir (lutar innåt) även fast den går rakt fram. Typiskt är att det vid sidvind lutar mot vind och vågor.
Ohoj Göran W HYMER 644 (lutar inte)
2003-03-14 20:48
Göran Wennergrund
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.