!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Tack så mycket Styrelsen för att ni lyssnade på mig!

Ni kanske borde tänka på att det var en Kille i Gbg som stack ut hakan lite X-tra och efterlyste en billig båtförsäkring i form av en kollektiv offertförfrågan till olika försäkringsbolag.
I bryggsnack under rubriken "Varför är jag medlem I Coronetklubben?"2006-10-06.

Även vår käre ordförande reagerade på inlägget och hade bla följande kommentar vad det gäller försäkringsfrågan:
Citat:
"Vad gäller försäkringsfrågan var Coronetklubben tidigt ute i Sverige och fick ett avtal med Alandia om rabatt på försäkringspremierna........."

Så mycket "skit" som har kastats på mig från övriga klubbmedlemmar i form av privata "nid-mail" och inlägg i bryggsnack om att det upplägget som fanns inom klubben inte passade mig, så borde jag lämna Coronetklubben omedelbart!

Nu när Ni går på den linje jag föreslog så låter det annorlunda.

Citat från Styrelsen:
"Tillsammans kan vi förflytta berg och t.om påverka försäkringsbolag..och det är inte dåligt!"
/slutcitat

Jag vill tacka styrelsen för att Ni lyssnade på mig och ordnade fram en vettig premie för oss Coronet fantaster!

Ha en god Jul och ett Gott nytt År!

Ni "nid-mail" avsändare önskar jag en inte lika trevlig Jul m.m

mvh
Peter Lindgren
Gbg

2006-12-15 16:40

Peter Lindgren

Hej Peter,

I din nya tråd reagerar jag främst på din formulering om "nid-mail" avsändare. Sådana inlägg platsar inte på bryggsnacket.

För övrigt framgår det av din gamla tråd att försäkringsfrågan redan var på gång sedan tidigare den initierades inte av ditt inlägg.

mvh

2006-12-15 20:58

Johan Ottosson

Ja du Peter,
Jag vet inte vad jag ska tycka om ditt nya inlägg här på bryggsnacket.
När du nu i samma sarkastiska tonläge som i oktober, då du ifrågasatte varför du var medlem i klubben och eftersökte en bättre försäkring.Jag svarade då att det redan var på gång och inte initierades av ditt "utstickande av hakan" utan var beslutat vid ett styrelsesammanträde sedan tidigare.

För att förtydliga mitt svar så var det på styrelsemötet den 11 sept som det beslutades av Bengt Wåhlin och Håkan Larsson skulle arbeta fram ett bättre färsäkringsavtal med lägre premier för coronetklubbens medlemmar vilket nu har genomförts. Det var alltså beslutat c.a fyra veckar före ditt
ifrågasättande av medlemsskap i klubben.

2006-12-16 00:02

Bengt Wåhlin

Peter Lindgren verkar vara en riktig klippa som nu försöker ta åt sig äran av andras arbete i samma raljanta besserwiserton som tidigare. Har aldrig varit med om maken. Vilket inlägg. En kurs i god ton och hur man umgås på webben vore kanske något.

Jag önskar dig Peter och alla andra en God Jul

2006-12-21 19:07

Björn Lindström

hej på er alla coronettare har äntligen fått lite tid över så att man kan sitta vid datorn, och började då läsa bryggsnacket och försäkringsfrågan som jag tyckte lät helt underbar, läste också lite historik ang detta ämne, eftersom det lät lite inekterat. jag måste nog hålla med Björn att visa lite god ton och etik är på sin plats, det är alltid lätt att ´medlemmar i en ideell förening har åsikter om vad som skall göras, och ideer är väldigt välkommna men tänk på vilket arbete som styrelsen gör för oss år från år, det är nog mycket som görs i det tysta som vi medlemmar inte alltid vet förrän resultatet kommer på pränt, vem skulle vilja ha ett sånt ansvar utan betalning, det är bara ett brinnande intresse som gör att dom klarar det.
så jag skulle vilja önska alla som gör ett hästjobb i klubben GOTT SLUT OCH ETT GOTT NYTT ÅR
att ha högt i tak är väl bra men man kan väl ha en trevlig framtonong för det,

2006-12-25 10:15

Peter Björling

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies