!

Logga in

Coronet Yacht Club

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Förgasarproblem B30 / motorbyte OF 32

Efter en omfattande yttre ansiktlyftning av min OF har jag nu "smått" (läs fullständigt) börjat ledsna på de två trilska B30-motorerna, som inte bara låter mycket, slukar mycket utan också driver mig till vansinne med sina nyckfulla förgasare. Problemet är att motorerna ofta stannar vid tomgångskörning, vilket naturligtvis inte är kul (varken för mig eller omgivande båtar) när man skall lägga till bland klippor eller bryggor.
Ställer upp varvtalet till 1000-1100, men nix... Rengjort, men nix... Bytt tändsystem, men nix ... Förgasarna lever helt enkelt sitt eget liv.
Kanske byte till Strombergförgasare? Någon som prövat?

Famför allt är ju dock motorvalet för klent för denna båt, varför jag nu tittar runt och läser i Bryggsnacket och andra forum på nätet om följande alternativ:
KAD32P - verkar på gränsen till "klen", men OK ..
AD41B - kanske bästa alternativet...
KAD 42 - har en del problem enligt flera forum...

Började därmed leta runt efter begagnade motorer (2 st + SP alt DP-drev), men det berkar ju vara fullständigt tomt på marknaden! Några nya motorer finns, men 2x200.000 kr .... !!!

Finns det någon medlem på klubben som har kommentarer till alternativen ovan och/eller kan tipsa om två fräscha motorer till en VETTIG penning (finns det i detta sammanhang - det verkar bli en smärre förmögenhet hur man än vrider och vänder på problemet?).

Trevlig båtsommar till er alla!

Pelle Benno

P.S. Tänk för all del inte på mig som svettas ymnigt varje gång jag lägger till i en trång båthamn.... men icke le, det kan vara Du som ligger i vägen nästa gång motorerna stannar :-)
Kanske kommer jag som sista båt till Vaxholm... :-) !!!

2007-07-06 09:37

Per Benno

Hej Pelle

Här har du två AQAD40 med powertrimsköldar och 290DP för 99.000 för båda motorerna. Kan kanske vara lite i klenaste laget och jag vet inte skicket men helt klart prisvärt. Dessutom kör du ju Volvo redan så installationer borde inte vara allt för jobbig.

Vi syns i Vaxholm!!

Mvh Johan 26F
http://www.blocket.se/vi/12449540.htm?ca=11_s

2007-07-06 10:11

Johan Hammarström

Mina B30 tjuvstannade mycket tidigare, problemet var inte förgasarna visade det sig.

Efter utbyte av brytare/rotor/fördelarlock och kondensator samt noggrann justering av tändningen med stroboskop fungerar de mycket bra, tjuvstannar mycket sällan.

2007-07-06 11:24

Johan Ottosson

Hade samma problem själv, men det visade sej vara mycket dålig (eller ingen alls) kompression på några av sylindrarna. Efter justering av ventilerna fungerade motorn mycket bättre, och kostade inte skjortan. Men hur som helst blir det en ny motor så småningom...

2007-07-06 22:00

Lars Kåhre

Tack för tipsen!
Tändsystemen är dock redan bytta i helhet och tänd- inställningen kollad med strob och faktiskt även komp.prov som är hyfsat bra (blocken är renoverade för ett par år sedan).
AD40-motorerna skall jag kolla, men precis som Du säger; kanske något i klenaste laget. Vill dock minnas att någon klubbmedlem skrivit om just denna motormodell i OF och haft bra prestanda på fart och ekonomi. Värt att kolla!

/ Pelle

2007-07-07 00:43

Per Benno

Hej

Diesel dubbla tamd 41:or minst.
V8:or dubbla 5.0:or minst.

6 ton med fulla tankar och semester packning skall upp ur vattnet.Beg V8:or prisvärt alternativ med tanke på dagens
dieselpriser på sjömackarna.Se blocket.se,annonsborsen.se.
Kontakta Searay servicecenter i Hammarby slussen eller Hansen i Spånga för beg V8:or med garanti och installation.

Mv. Björn

2007-07-08 01:15

Björn Adamsson

Hade samma problem med min B 30a men orsaken var ventilspelet.Kan ju vara värt att kolla.
Mvh. Tommy.H

2007-07-08 09:08

Tommy Håkansson

Nu har jag kört en vecka med mina nya Lombardini 200hk Dieslar. Max 31knop med 300liter vatten och 400liter diesel, samt semesterpackning för en vuxen och två barn. March ca 24-25 vid 3200-3300varv. Går jättebra nu. Båten har 280drev och singelproppar.

2007-07-08 13:38

Alvar Möller

Hej Pelle

Detta måste ju vara ett kap, två stycken Detroit dieslar på 350hk vardera för 40.000 för båda. 150 gångtimmar, vore jag du skulle jag ringa och kolla, tror att det är enkelt att få dom att fungera med Volvo drev. Sen vore det grymt att ha 700 dieselhästar i din OF 32, då skulle du kunna köra cirklar kring min 26F(-:

http://www.blocket.se/vi/11585995.htm?ca=11_s

Mvh Johan

2007-07-10 08:52

Johan Hammarström

Nåja...
Dom där Detroit dieslarna är ena as till motorer. Jag skulle gissa att dom kommer från stridsvagn. Det finns ganska gott om dom. Gasturbinerna som satt ihop med dom är där emot lite populärare så dieslarna har blir kvar.

Vi har en som står i en container på jobbet och dom diesel tokiga maskinisterna på jobbet vill inte ta i dom med tång ens så något fel måste det vara med dom mer än att dom är stora och tunga.

Mvh Sebastian

2007-07-10 21:40

Sebastian Thorelli

Tack för tipsen Johan och Sebastian och alla andra.
Woaw! Med 700 hk hinner jag nog inte ens köra i cirklar runt din 26.a..... det blir nog som med stridsvagn S; rakt fram och rätt över hinder :-) !!
Nej, jag ska nu först pröva med två nyinköpta bensinpumpar á 198 kr. Fungerar inte det, kan jag nog lägga till några extra nollor efter, för då siktar jag in mig på ett par AD41.or, som jag tror blir ett utmärkt val. Problemet är väl snarast att det ju knappast gödslas dessa motorer på marknaden. Någon som har kontakter...?

Mvh Pelle

2007-07-10 23:14

Per Benno

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2026 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies