!
Hej!
Jag har precis köpt en Coronet 21 DC (min första!) och anmält mig till er klubb.
Idag sitter det en VP AQ271/290 i den och jag har ett Quicksilver reglage med två spakar (växel & gas separat). Jag känner mig inte nöjd med den lösningen och tänkte istället montera ett Morse MT-3 singelspak reglage istället. Storleken på mitt nuvarande reglage känns motsvarande Quicksilvern och manöverpanelen ser standard ut.
Vet någon om det är troligt att det passar rakt av, utan byte av kablar till det reglaget som jag har idag?
Någon som vet? Tack på förhand
/ Fredrik
2007-07-12 10:25
Fredrik
Nåväl, jag slog till och köpte mig ett Morse MT-3 på Wahlborgs Marina och hämtade ut hos Jan Comstedt AB.
Runt 3.000:- fick jag punga ut men jag hoppas att det kommer att fungera som tänkt. Alla jag pratade med trodde det skulle fungera bra.
Återkommer med resultat.
2007-07-12 19:32
Fredrik
Hej Fredrik.
I Åbo, där jag verkar och bor förnärvarande, finns ett företag som säljer Teleflex/Morse reglage. Jag åker förbi där ikväll (av eget intresse!) och kan då titta efter det reglage Du söker. Det är toppmonterat om jag inte minns fel, eller hur?
Elon Löfqvist, Medl. nr 9
2007-07-17 12:51
Elon Löfqvist
Hej Elon,
Reglaget är toppmonterat.
Tack för din assistans men jag tror inte att det verkar behövas. Jag har monterat reglaget redan (efter många svordomar och skrapade fingrar). Stort tack ändå!
Det problemet som jag nu har med reglaget är att växellägena är lite "inexakta", särskilt mellan Fram-Neutral-Back. Jag tyckte mig uppleva samma sorts inexakta beteende i min tvåspakslösning så växelvajern kanske är på upphällningen.
Jag har fått tips om att fetta in hela reglaget + anslutningen av växelvajern in i drevet. Någon som tycker det verkar vettigt eller har andra tips?
2007-07-17 18:13
Fredrik
Hei Fredrik
Jeg hadde samme problem med min Morse reglage, jeg måtte justere en del på skruene inne i reglaget før det ble bra - ser ut som om vaieren strekker seg litt og man må da justere for dette litt hvert år.
Mvh.
Øystein
2007-07-18 08:33
Øystein Bergene
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.