!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

26 Family varvtal och fart med diesel

Hej Coronetvänner

Jag har en 26F med en Volvo Penta AQAD41A 200hp med 290DP. Motorn har bara gått 450 timmar sedan 1993 så den är i bra kondition. På DP drevet sitter det A5 propellrar. Hur jag än gör så får jag inte båten att gå fortare än 27 knop. Jag är inte ute efter toppfart egentligen men den varvar inte mer än 3500 varv på topp så marschvarvtalet ligger på 3200 och 22 knop. Det känns lite för lågt både på toppfart och marschfart. När jag läser om era båtar med samma motorer så skrivs det 30 knop+ på topp med samma propellrar. Några har A5 och några A4 propellrar.

Tror att jag behöver gå ner till A4 proppar för att få upp varvtalet lite grann, tacksam för inspel om varvtal, marsch och toppfart särskilt från er som har 26 family med denna motorn eller erfarenhet från detta.

Mvh Johan
#2027 Miamore

2007-10-25 12:08

Johan Hammarström


Hej Johan

hvilken utväxling har dit drev, jeg tror at det har 1,78:1

26 Family med AQAD41B sejler bedst med 1,95:1
Drev 1,95:1, A6 propellar, varv: 3800 = ca 30-31 knob

Mvh
Jan

2007-10-25 13:00

Jan Helbech

Hej Jan

Jag vet faktiskt inte vilken utväxling jag har, hur kollar jag det?

Tack för bra tips! Är det några andra där ute som har samma erfarenhet som Jan?

Spelar det någon roll om jag går ner till A4 borde inte varvtalet öka 2-300 varv då? Vad gör det för toppfart och marschfart?

Mvh Johan

2007-10-25 14:25

Johan Hammarström

Johan,
Hur är det när den skall upp ur vattnet? är det segt? Jag vet inte vad jag har för utväxling, men min är seg som fan. Det blir liksom tvärstopp vid 2500 rpm och man skjuter hela havet framför sig. Det tar ett par minuter att ta sig över planingströskeln, så var det när jag körde med A5. Jag provade att byta till A4, vilket var mycket bättre. Nu matar det på hela vägen upp till planingsfart. Jag tror Du skulle tjäna på att byta till A4. Toppvarvet ligger nära det max Penta har angivit. Du tappar lite på toppen men det spelar inte så stor roll. Jag toppar någonstans runt 27 och marschar runt 22 vid ett varv på 3300. Vad jag hört kan man byta till en nyare Turbo, som går in tidigare. Du får bättre ax och mer kraft, men det kostar en slant. Jag tror att turbon kostar 5-6000 kr och sedan skall den skruvas dit, om du inte gör det själv. Jag har också hört att mycket beror på den skit diesel som säljs idag. Den innehåller mindre energi än förr, med den skitiga. Mitt råd är att du prövar med ett par A4. Kanske är det som Jan skriver, A6som är bäst, men det har jag inte hört tidigare. Det är som Du säger, de flesta har 4 eller5
Ulf Ljungquist

2007-10-25 16:37

Ulf Ljungquist

Hej Ulf

Jag har inte en så grov planingströskel som du upplevde med A5. Den sticker ur vattnet ganska bra och turboknuffen känns tydligt så den verkar fungera som den ska. Fick precis reda på att utväxlingen står instansad bakom offeranoden vid propellrarna. Skall ta loss dom i helgen och se om det är 1,78 eller 1,95. Är det 1,78 skall jag nog ta mig en funderare på att byta utväxling i vinter kanske. Annars är det billigaste att byta stigning, men jag är oroad för att motorn får gå för tungt hela tiden, dvs med för lågt varvtal på marschfarten som det är idag. Vore spännande att höra vad du har för utväxling på din båt eftersom dom är likvärdiga.

mvh Johan

2007-10-25 18:01

Johan Hammarström

Johan,
Jag skall kolla detta i helgen, måste i alla fall ner till båten för att städa ut det sista. Jag återkommer.
Ulf

2007-10-26 14:01

Ulf Ljungquist

Hej Jan, Ulf och alla ni andra

Har precis tagit bort propellrarna och konstaterar att jag har rätt utväxling 1,95:1. Hur kan det då komma sig att jag inte varvar ur med A5 propellrar när du Jan kör med A6? Jag borde nog gå ner till A4 som du Ulf men det är märkligt att vi inte kan komma upp i varvtal som alla andra som beskriver sina båtar. Ulf du och jag har ju nästan lika toppfart och marsch det känns som att det ligger en hund begraven någonstans. Läste i någon annan tråd att man kan låta en auktoriserad verkstad justera trycket på matarpumpen till spridarna för att på så sätt kompensera för den nya miljödieseln. Vad har ni för erfarenheter av det? Intercoolern har jag hört skall rensas med ståltråd och så finns det något "nytt" lock till dom vad är det för skillnad på det gamla och nya locket?

Många frågor blir det!

Mvh Johan

2007-10-27 17:54

Johan Hammarström

Johan,
Det blev inget båtbesök i helgen. Jag fick en leverans av älgkött, som jag var tvungen att prioritera. Återkommer med min utväxling. Jag har redan låtit en duktig meck skruva upp trycket, men han avråder från att skruva ytterligare, eftersom det medför ökat slitage på motorn. Det vi gjorde gav viss effekt, men det löste inte problemet fullt ut. Något skumt är det och, som Du säger, det blir många frågor. Båten blir ju förvisso tyngre på hösten, men det är nog bara marginellt. Har inte hört något om att rensa intercoolern, men det är kanske en möjlighet för att öka effekten.
Hälsningar
Ulf

2007-10-29 11:45

Ulf Ljungquist

Turbon är en slitagedel, den diffar upptill 30hk mellan ny & sliten. Intercoolern skall vara ren. Tillförsel av luft till maskinrummet skall vara vältilltaget, det kan annars slita ner vilken maskin somhelst på nolltid, (bensin/disel).

2007-10-29 12:12

Nieminen 32OF

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies