!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Volvo motore

Nogen som ved hvad model bil/traktor Motoren med VolvoPenta Model nr AD 31 fra 1989 sidder i ?jeg mangler en sevopumpe med beslag og vil også gerne kunne købe filtre og dysere andet sted end hos Volvo Penta feks biltema.

2007-11-16 12:10

kim sørensen

Hej Kim,

Jag är inte helt säker, men har för mig att AD31:an ursprungligen är en Peugeotmotor. Den finns iallafall inte bland Volvos traktorer eller personbilar. (www.bmsidan.se). Möjligen kan den finnas i någon lättare last- el distributionsbil, men även det är tveksamt med tanke på den låga cylindervolymen, 2390 cc.
Inte mycket till hjälp, men kan vara värt att kontakta någon lastbilsverkstad för att hitta alternativa delar.

MVH
Thomas Johansson

2007-11-21 22:27

Thomas Johansson

hej kim
ad 31 heter td 31 på landspråk och är en indistrimotor som drev generatorer och dyl. den har även en lillebror som heter td 30 det är samma motorer så du kan gå in på volvo och beställa din servopump det är väldigt sällan som industrimotorer har servopump men dom brukar kunna krossa olika motorer på volvo så att dom ser vilka som passar annars är bilskroten ett alternativ det fungerar alldeles utomordentligt med en pump från volvo 240,740
att bocka till ett fäste klar i stort set vem som helst om du vill så harjag en instuktionsbok till td 30 som är samma motor

2007-11-22 17:19

Peter Björling

Jeg har en instruktionsbog men tak for tilbudet.

2007-11-23 08:56

Kim Sørensen

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies