!
Hei, jeg har en aq 205 som går veldig fint, men jeg har et problem som bekymrer. Båten vil ikke starte igjen før den er kald. Hva er problemet. Har ny coil, fordeler , stift og helt ren og fin forgasser, Tusen takk for all hjelp, Kristoffer aamot
2008-08-29 23:04
Kristoffer Aamot
Medlem
Hej !
Hade samma problem på min 21:a, bytte till mindre propeller då motorn inte varvade ur helt, sedan var även problemen med återstart av varm motor borta. Antar att allt berodde på för hög temperatur som gav ånglås i förgasaren, den högsta temperaturen uppstår då motorn är avslagen, antar att problem skulle bli mindre om du låter motorn gå en bra stund på tomgång innan du slår av eller väntar länge till omstart, Om den startar lättare då är sannolikheten för ånglås ännu större. Kolla rekommenderat vartal och bättre att motorn varvar lit för mycket än tvärt om.
Hans Lindholm
2008-08-30 00:08
Hans Lindholm
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej Kristoffer,
Har du testat med att ställa gasreglaget i full gas för att på så sätt öka både flödet av luft och bensin i startögonblicket. Var beredd på att dra tillbaka reglaget precis när motorn går igång.
Har du kontrollerat tändläget med ex.vis stroboskoplampa ? Kanske inte den troligast orsaken, men kan påverka.
MVH
Thomas Johansson
Hej Kristoffer,
Var och hur sitter tändspolen fast?
Om den sitter fast eller i anslutning till toppen finns risken att den blir för varm och då fungerar inte tändspolen förrän den svalnat.
Att fästa tändspolens hållare i ett plattjärn så att den "hänger i luften" och inte anligger mot ngn varm yta är en lösning på problemet.
Hoppas det löser sig för dig.
Hälsningar
Christian
Hej Kristoffer !
Hade samma problem på min AD41:a. Det var startrelät som var dåligt. Prova att byta det. Finns skiss på det på www.marinepartseurope.se
Lycka till Jan
2008-09-02 16:14
Jan Ferdell
Hej Kristoffer!
Ett vanligt problem är att förgasaren blir varm och medför stor avdunstning av bränsle i förgasaren. Detta löses enkelt med hjälp av en 4-5mm fiber platta mellan insug och förgasare. Finns att köpa på välsorterade marinmotor företag.
Jag har en själv på min Vortec V8 5.7 med Holley Marin förgasare.
Kanske en lösning
Henrik
2008-09-02 22:01
Henrik Hammarvid
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej
Jag hade samma problem och det visade sig att det var en liten, liten spricka i tändspolen. Sprickan var så liten att den knappt syntes och det var bara av en slump jag upptäckte det. Jag bytte spolen och problemet var löst!
2008-09-03 16:39
Lars Lundberg
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.