!
Varför har jag bara back och friläge.
När jag ökade farten från ca 10 kn så varvade motorn upp som om jag hade tappat propparna.
Men så var inte fallet dom sitter som dom ska.
Drevet är ett 280 dp
Robban
2012-06-12 22:13
Robert Rosander
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Kan vara att gummibussningen i navet på propellern är slut. Om du lossar på propellern kan du evt känna att den glappar. Ett sätt är att med märkpenna markera hur bladen sitter i förhålande till propellernavet. Köra och titta. Det är nog inte så troligt att båda propellrarna samtidigt släpper i gummibussningarna.
Om det inte är detta kan det vara konan i drevets växelmekanism som slirar Om du har samma motor som tidigare är det inte så sannolikt. Men någon gång händer även detta. Har du nya propellrar med annan stigning (=högre) kan det orsaka slirning. Har du bytt olja till annan sort än tidigare kan det vara en orsak.
Konan i drevet går att byta, antingen till en ny i mässing (det bör vara det från början) eller så byter man till en stålkona. Har du inte bytt motor etc bör en ny mässingkona fungera.
Du har kanske haft av drevet och därefter ställt in växelviren fel vid återmontering.
2012-06-13 14:14
Mårten Levin
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Dreven har hängt kvar över vintern.
Det är svårt att se men det ser ut som att muttern(konan)
på axeln inte snurrar.
Jag hoppas att få upp båten i helgen så får jag inspektera.
2012-06-13 20:27
Robert Rosander
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.