!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Ekstrabetaling for billeder

Hej.

En af grundene til at jeg tegnede medlemskab i denne klub var muligheden for adgang til "Coronetarkivet hvor du kan downloade tegninger, billeder og dokumenter. Alle officielle arkivmateriale fra Coronetfabriken, at klubben havde doneret"

Når jeg så forsøger, bliver jeg afkrævet yderligere 200 SEK for high resolution billeder, godt nok for livslang adgang, og det er faktisk nødvendigt, da low resolution billederne ikke kan bruges til noget.

Når først kontingentet er betalt, som jo betales årligt, så bør der også åbnes for high resolution billederne, som lovet på klubbens forside.

M.v.h.
Et nyt men en smule skuffet medlem.

2015-05-29 18:10

Per Laurits Pedersen
Medlem

Tråkigt att du känner dig missnöjd och lurad. Förklaringen till kostnaden är att det är en stor utgift för klubben att bekosta inscanningen av arkivmaterialet. Detta måste finansieras på något sätt. Vi har nu valt att lägga en fast engångsavgift för högupplösta bilder istället för som tidigare 10 sek per bild. Vi tror att det blir mer rättvist och uppskattat bland medlemmarna med detta nya upplägg. Vi får väl se vad andra tycker.

2015-05-29 19:23

Fredrik Stenhög (Ordf)
Medlem och ordinarie styrelseledamot
30 Oceanfarer
Okänt

Hej Fredrik.

Helt fair, men det bør man så gøre tydeligere opmærksom på, som fx:
"Coronetarkivet hvor du mod betaling kan downloade tegninger, billeder og dokumenter. Alle officielle arkivmateriale fra Coronetfabriken, at klubben havde doneret"

2015-05-29 20:36

Per Laurits Pedersen
Medlem

Bra synpunkt! Det är sällan vi medlemmar besöker hemsidan som "icke-inloggad" och kontrollerar därför inte regelbundet vad som står på startsidan. Vi skall uppdatera texten.

2015-05-30 07:57

Zackarias
Medlem och ordinarie styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret

Hej på er
Vad får man när man betalat in dom 200 pengarna har jag då tillgång till allt under ett år eller vad

2015-05-30 18:07

Janne Hartikainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Så länge du betalar medlemsavgiften i tid varje år så är din arkivlicens giltig för engångsavgiften 200 kr.

2015-05-30 19:50

Fredrik Stenhög (Ordf)
Medlem och ordinarie styrelseledamot
30 Oceanfarer
Okänt

Idag är mer än 26000 bilder scannade, vad innebär det ? Jo att jag som medlem för en engångsskostnad på 200kr har tillgång till detta fantastiska arkivmaterial i högupplösta bilder. Det innebär också att några har sett till att arkivet transporterats till klubblokalen där Kåre har tagit vid som den botaniker han är och scannat bilderna tillsammans med andra frivilliga och sedan satt nummer på alla bilderna så att de har blivit sökbara i det fysiska arkivet såväl som det digitala.
Om vi leker med tanken att varje bild tar 5 min att lägga in i det digitala arkivet och då räknar vi inte in transporter och övrigt handhavande med bilderna.
26000 x 5 = 130.000 min= 2167 timmar = 270 arbetsdagar = mer än ett års heltidsarbete utan semester bara för att behandla arkivbilderna på sin fritid helt oavlönat.

Allt detta får vi medlemmar tillgång till för 200 kr, är inte det jättebilligt så säg

2015-05-31 18:48

Bengt Wåhlin
Medlem och adjungerad styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret

Hej Bengt.

Det er jo jättebilligt, som du jo siger, men lige for at påpege, at det jo ikke er det, som jeg har klaget over, men teksten på forsiden af hjemmsiden. ;)

2015-05-31 20:11

Per Laurits Pedersen
Medlem

Og lige en kommentar mere (det skal jo ikke blive en hel føljeton): Jeg har ikke brug for 26000 billeder, men ville blot se en originalbrochure på min båd, og så bliver det måske ikke så billigt...?

Men det er måske kun mig, der har det sådan ;)

2015-05-31 20:18

Per Laurits Pedersen
Medlem

Det var inte pengarna det handlade om utan vad man får för pengarna
MVH Janne

2015-06-01 15:31

Janne Hartikainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej Janne hoppas att du fått ett bra svar på vad de 200 kr ger
Så länge man är medlem har man fri tillgång till hela arkivet.
Tidigare kostade varje bild 10 kr . Ni kan man frossa i bilder utan att det kostar något mer än de 200

2015-06-01 18:14

Bengt Wåhlin
Medlem och adjungerad styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret

Bengt
ser man på helheten så är det ok men på sidan Coronet arkivet så är det lite otydligt om vad det innefattar
hur som helst tack för ett bra svar och visat intresse
ha en riktigt bra sommar alla entusiaster

Janne

2015-06-01 22:35

Janne Hartikainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Hej!
Kom gärna med synpunkter på hur det kan göras tydligare.

2015-06-02 08:31

Zackarias
Medlem och ordinarie styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret

Når jeg prøver at se i det nye arkiv på min iPad får jeg denne besked..

Microsoft VBScript runtime error '800a000d'
Type mismatch: '[string: ""]'
/Default.asp, line 552

Er der en forklaring på det?

2015-06-04 21:28

Jan Strøyer Sørensen
Medlem
31 Aft Cabin

Fungerar det bättre nu?

2015-06-04 21:59

Zackarias
Medlem och ordinarie styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret

Super..
Undskyld ventetiden, jeg faldt lige over noget spændende :-)

2015-06-04 23:11

Jan Strøyer Sørensen
Medlem
31 Aft Cabin

Det er et super godt arbejde i har lagt i det nye arkiv.
Gode søgemuligheder, overskueligt og i en fin opløsning.
Der røg den nattesøvn. 😀

2015-06-05 00:10

Jan Strøyer Sørensen
Medlem
31 Aft Cabin

Mycket trevligt att höra att du uppskattar Arkivet och därmed allt jobb vi lagt ned för att få det att existera och fungera.

2015-06-05 08:01

Fredrik Stenhög (Ordf)
Medlem och ordinarie styrelseledamot
30 Oceanfarer
Okänt

Jag kommer ihåg när jag och min fru Carina åkte ner till Danmark för att träffa Mette Botved som ville donera " några lådor med arkivmaterial" Vi bar upp lådorna på hotellrummet i Köpenhamn för att de inte skulle bli stulna. Där rök den nattsömnen för oss. Jag ringde Fredrik (kommer du ihåg det ) och berättade vad som fanns i lådorna. Fredrik sa till slut till mig att sluta berätta och han sa att det här är ju bättre än ...

Tänk att vi idag har ett inscannat arkiv på mer än 26000 dokument med arkivet från Görlev + (det amerikanska materialet som är på väg in ) och som är tillgängligt medlemmar i hela världen.

Det hade jag aldrig trott när jag jag satt den där sömnlösa natten i Köpenhamn

2015-06-05 08:30

Bengt Wåhlin
Medlem och adjungerad styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret


Ett stort tack för allt arbete som läggs ner med arkivet
för det är kanske inte alla som har förstått vilket arbete
detta har varit och kommer att bli ! För övrigt så är
CYC enastående i all klubbverksamhet.

2015-06-05 09:01

Magnus Rygaard
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Instämmer med det Magnus skriver.

Jag är som medlem oerhört tacksam för det arbete som ideellt läggs ner av många personer för att skapa en fin förening som denna. Utan er hade vi andra inte kunnat ta del av denna fantastiska gemenskap, och för mig skapar detta arbete ett mervärde som Coronetägare vilket vida överstiger medlemsavgiften.

Hatten av för detta arbete - och i min båt är ni alltid välkomna på gratis punch och ärtsoppa. =)

Mvh Wilhelm

2015-06-05 09:15

Wilhelm Tersmeden
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Ska så fort som möjligt börja grotta i bildarkivet. Jag instämmer i hyllningskören över det arbete som lagts ned. Kommer säkert ge mig ett gäng sömnlösa nätter.

2015-06-05 18:12

Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Snöade in helt på Coronetarkivet i helgen. Mycket sköna bilder och intressant läsning.Tror kanske att det skulle bli tydligare samt locka fler att ansluta sig om det i den lilla rutan med röd text framgår tydligare att jag som betalande får tillgång till hela arkivet. Den rutan skulle också kunna fungera som länk direkt till betalning.Nu kan man få uppfattningen att man endast får tillgång till bilder av den modell jag väljer för att komma till betalningsfunktionen. Iofs framgår det i den gröna rutan att jag får full access. Kanske bara jag som är lite trög! Försökte frenetiskt klicka på rutan med röd text helt utan framgång tills jag började läsa lite mer noggrant och blev varse hur betalning skulle göras. Hursomhelst en bisak i sammanhanget, arkivet är fantastiskt..

2015-06-08 11:16

Bo Ekström
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret

Kan bara hålla med om att detta var en jättebra lösning av arkivet. Tack alla inblandade.

2015-06-08 17:54

Tommy Håkansson
Medlem
24 Family

Tack för återkopplingen, Bo. Vi jobbar vidare med att göra det så tydligt som möjligt.

2015-06-08 21:24

Zackarias
Medlem och ordinarie styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret

Super ide. 200 er billigt

2015-06-11 22:21

Jim Goth
Medlem
27 Seafarer II

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies