!

Coronet Yacht Club

Logga in

Logga in

Glömt ditt lösenord?

Stanna inloggad

Bryggsnack

« Tillbaka

Log ingen information, Coronet 24 Midi

Äger denna båt sedan i våras. När jag bottenmålande den innan iläggning så såg jag att den lilla "propellern" till loggen under skrovet snurrade lätt. Nu visar loggen ingen information utan bara fast ledtext under drift. Jag tolkar det som att den verkar vara inkopplad korrekt då den aktiveras när strömbrytaren slås på och motor är igång. Dock är elsystemet en röra av kablar under styrpulpeten så någon kan ju vara fel där.

Har någon ett tips var jag skall felsöka?
Finns det möjligen vanliga fel på den här typen av log (gissar att det är original)?

Bifogar en bild på displayen (dock i inaktivt läge).
Man behöver ju egentligen inte loggen när man har en plotter men jag tycker den känns trevligt när allt fungerar på en gammal härlig båt.

2015-09-24 22:46

Lars-Olof Persson
Medlem
24 Midi

Hej , om du inte gjort rent loggens propeller kan den vara övervuxen vid denna tid på året, min satt fast förra veckan. Men, du kan lossa impellern på vissa modeller inifrån. I de versionerna lossar man en stor (min=grå) skruv på hållarens övre del och sedan kan man lyfta upp givaren och rensa propellern. Det sitter en "sluss"ventil i hållaren som skall minska vatteninflödet under proceduren, men det brukar flöda en del ändå. Det bör finnas en plugg som sätts på plats då givaren ej sitter i fästet, för att slippa flödet. Kolla att du har pluggen innan du lossar givaren.

2015-09-25 08:35

Jan Kumlien
Medlem
24 Weekender

Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.

Desktop layout

© Copyright 2025 - Coronet Yacht Club - All rights reserved

Friskrivningsklausul | Om Coronet Yacht Club | Om cookies