!
Trimplansklossarna på min 32 OF sjunger på sista versen och behöver bytas.
Jag har demonterat den gamla klossen, gjort rent skrovet, tillverkat en ny likadan kloss i ek, köpt RF bultar och en tub sikaflek.
Tänkte jag skulle fylla skruvhålen med sika (med mothåll) och sedan även limma baksidan av trimplansklossen med 1-2 mm sika.
Men efter att ha läst på i sikas datablad (http://swe.sika.com/dms/getredirect.get/se01.webdms.sika.com/1820) så börjar jag undra om sikan kommer att hinna härda innan det är dags för sjösättning. (ca 4 veckor) I databladet ser det ut som om härdningshastigheten avtar exponentiellt med tjockleken - efter 10 dagar har det härdat 8 mm djupt och härdningshastigheten är väldigt låg. Bultarna går först genom 30 mm kloss och sedan ca 70 mm skrov.
Är det bättre att punktlimma klossen och på så sätt skapa en luftspalt där luften kan komma åt att härda runt hålet i skrovet?
Eller finns det något tvåkomponentsalternativ?
Lånar en bild från en tidigare tråd. (har gjort likadant som på bilden)
https://www.coronet.nu/images/uploaded/bs_5241.JPG
Hej Gösta. Jag brukar använda Tec 7 under ytan då den fortsätter härda även efter sjösättning. Har hållt tätt för mig även när jag sjössätter innan uthärdning. Två-komponent är bra men brukar förutsätta en dygnstemperatur som är högre än svensk vår men du kanske har möjlighet att bygga in ytan så du med värmare kan skapa lämplig temperatur?
Jag har provat etc 7 bl.a. till bakrutorna, den tål inte sol, så den har släppt, kan ha berott på att det var för kallt nät jag limmade. Vad gäller sikaflexen,så behöver du inte vara orolig, tjockleken på sikan blir väl inte 100 mm, jag tror du har tänkt lite fel. Jag har limmat med sika mitt i vintern, den har alltid härdat. Limma med sika, och var inte orolig.
2017-03-03 05:46
Markku Tarvainen
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Hej,
bytte motsvarande på min Weekender för några år sedan. Ville inte (som i akterspegeln som renoverades samtidigt) ha trä under vatten överhuvudtaget. Så: jag plastade två klossar i glasfiber och slipade till i rätt format. Slipade akterspegeln och plastade fast klossen. Hål kan man ju borra först eller eftre klossen sitter på plats. Sika är visserligen ett lim, men ett flexibelt lim, vilket innebär att klossen kan röra sig -om än litet. Med plastning blir det hela stelt, vilket jag ser som en fördel; klossen blir en del av akterspegeln. Nackdel med plast är behov av värme under processen, men det räcker ju med något dygn eller två. Klossen byger man ju inomhus med bekväm temp. Tänk på att inte bygga för tjocka lager, härdningen genererar hög temperatur och i tjocka lager kan det bli för varmt med risk för sprött laminat. Epoxi är ingen fördel - utom gällande ångor - och kräver hyfsad temperatur för att härda. Det finns två fördelar med polyester: billigt, och har samma utvidgningskoefficient som skrovet.
Tackar för tipsen, det låter som om jag kan använda antingen tec7 eller sika 291. Plastklossar känns som ett lite större projekt så det får bli en annan gång.
Ett tips är att göra utvändiga plastklossar, dvs klossar som monteras på samma sätt som de av trä. Du köper klossen i form som en träregel och bearbetar den på samma sätt som trä, dvs med såg och borr.
Jag tog med resterna av mina träklossar till Jan O Mattsson i Länna, de kapade upp en "regel" av rätt dimension medan jag väntade. På kvittot kallas materialet "PE 500 reg", det är ett material som jag som lekman tycker liknar det som finns i skärbrädor. Det kostade 304 kr inklusive moms för någon månad sen.
2017-03-04 19:24
Mårten Levin
Medlem och ordinarie styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret
Det materialet kan vara svårt att limma, om jag misstänker rätt är det en extremt "fet" plast. Som utfyllnad fungerar det bra. Villa du att det skall kunna ta laster, kolla att du kan få tag på ett lim som klarar det materialet och att det fungerar mot glasfiber. Berätta hur du gör och hur det går.
Jag bultar fast klossarna i skrovet på samma sätt som de gamla av trä. Trimplanen monteras i mot klossarna med vanlig träskruv. Det enda lim som används är att jag tätar mellan kloss och skrov med Sika.
2017-03-08 14:52
Mårten Levin
Medlem och ordinarie styrelseledamot
Saknar båt i Coronetregistret
Jag gjorde mina klossar som Mårten för ca 8 år sedan på min OF, och det fungerade väldigt bra.
Finns fina klossar till salu på köp & sälj.
;-)
Jag gjorde nya i 2mm rostfritt stål, behöver aldrig mera bytas. Vet inte om akterspegel ser exakt likadan ut på din båt som på min 31 Aft Cabin, men jag har tillverkningsritningar jag kan leta fram till dig om du vill.
2017-04-02 08:48
Isaac Cruse
Medlem
Saknar båt i Coronetregistret
Den här diskussionen är mer än 5 år gammal. Vänligen starta en ny diskussion om du vill fråga något.